“Normandiya Dörtlüsü yeni zirveyi istişare ediyor”

2019-09-15 11:55:20

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya, Almanya, Fransa ve Ukrayna'dan oluşan Normandiya Dörtlüsü'nün, düzenlenecek yeni zirvenin tarihini istişare ettiğini söyledi.

Zelenskiy, önceki gün Kiev'de basına yaptığı açıklamada, zirvenin bu ay içinde yapılması gerektiğine işaret ederek, ülkesinin ilgili hazırlıklara başladığını bildirdi.

Zelenskiy, şu an için yapılması gereken en önemli işin, Ukrayna'nın doğusundaki istikrarı korumak ve çatışmalara son vermek olduğunu kaydetti.

Diğer yandan, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Vladimir Zelenskiy'in 23 Eylül'de ABD'de düzenlenecek BM Genel Kurulu toplantısına katılacağı ve ABD Başkanı Donald Trump ile görüşeceği belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 29 Ağustos'da Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalara son vermeyi hedefleyen Normandiya Dörtlüsü'nün yeni zirve için hazırlıklara başlamayı dilediğini ifade etmişti.

Dört ülke, Normandiya Dörtlüsü adı verilen mekanizma kapsamında Haziran 2014'ten bu yana Ukrayna'daki güvenlik durumuyla ilgili istişarelerde bulunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor