UAEA: İran'ın yeni santrifüjler geliştirdiği kesinleşti

2019-09-10 11:26:38

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran'ın daha gelişmiş santrifüjler kurduğunun kesinleştirildiğini açıkladı. Ajansın açıklamasında, İran'ın bu adımla nükleer anlaşmada belirlenen sınırları aştığı belirtildi.

UAEA tarafından dün yapılan açıklamada, İran'ın Natans nükleer enerji tesisinde söz konusu yeni nesil santrifüjleri kullandığının doğrulandığı kaydedildi.

İran 7 Eylül'de yaptığı açıklamada, nükleer anlaşma çerçevesindeki bazı taahhütlere uymayı resmi olarak durdurduğunu, daha modern ve hızlı şekilde uranyum zenginleştirmek için “gelişmiş santrifüjler” kurduğunu duyurmuştu.


İran Temmuz 2015'te, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya ile imzaladığı nükleer anlaşmayla, nükleer planına sınırlama getirmeyi kabul etmişti ve uluslararası toplum da İran'a yönelik yaptırımları sonlandırmıştı. ABD, geçen yıl Mayıs ayında İran nükleer anlaşmasından çekildiğini açıklamasının ardından, söz konusu anlaşmayla sonlandırdıkları yaptırımları adım adım yeniden başlatmıştı. İran ise Mayıs ayında, nükleer anlaşmada belirlenen bazı maddelere uymayı durdurduğunu açıklamıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor