ABD'den Taliban'la müzakereyi yeniden başlatma arzusu

2019-09-09 15:46:32 CRI

ABD'den Taliban'la müzakereyi yeniden başlatma arzusu

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, dün yaptığı konuşmada, ABD'nin Taliban'la müzakeresinin şu ana kadar durdurulduğunu ifade ederek, gelecekte söz konusu müzakerenin yeniden başlatılması arzusunu dile getirdi.

Pompeo, aynı gün Fox Haber Kanalı'na verdiği röportajda, bir eylem planının hazırlanması için, ülkenin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad'ı geri çağırdığını belirtti.

ABD ve Afganistan arasındaki müzakerenin süresiz olarak askıya alınıp alınmamasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Pompeo, müzakerenin gelecekte yeniden başlatılması arzusunu dile getirerek nihai kararın Taliban tarafından verileceğini ifade etti. Pompeo, Taliban'ın ABD'nin ortaya koyduğu talepleri yerine getirebilmeyi doğrulaması gerektiğini sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Taliban'ın Kabil'de düzenlediği saldırıda 1 Amerikan askeri dahil 12 kişinin ölmesinden dolayı, kendisinin 8 Eylül'de Taliban liderleri ve Afganistan Cumhurbaşkanı'yla gerçekleşmesi beklenen gizli görüşmeyi iptal edip, ABD'nin Taliban'la müzakereyi askıya aldığını bildirdi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mujahid ise Twitter hesabında yayımladığı bildiride, müzakereyi kaldırma kararının ABD'nin güvenilirliğine zarar verdiğini, ancak ABD'nin nihai olarak müzakere masasına geri döneceğine olan inancını koruduğunu ifade etti.

Afganistan Cumhurbaşkanlık Sarayı tarafından dün yapılan açıklamada, Afganistan hükümet heyetinin katılmaması durumunda müzakerede beklenen sonuca varılamayacağı ifade edildi. Açıklamada ayrıca barışın, ancak Taliban'ın ateşkes kabul etmesi ve Afgan hükümeti ile doğrudan diyalog kurması durumunda sağlanabileceği kaydedildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor