İngiltere Merkez Bankası: Yatırım ve emek verimliliğimiz düşüyor

2019-08-31 16:18:44

İngiltere Merkez Bankası'nın raporunda, 2016'dan beri İngiliz girişimcilerin yatırım ve emek verimliliğinde belli düşüş görüldüğü ve “Brexit”in, girişimcilerin karşısındaki büyük belirsizliklerden biri olarak tespit edildiği bildirildi.


Dün yayımlanan rapora göre, AB'den ayrılmak için referanduma giden İngiltere'de yatırımlar yüzde 11 oranında düşerken, emek verimliliği yüzde 2 ila 5 azaldı.


Raporda, İngiliz şirketlerin üst düzey yöneticilerinin “AB'den ayrılma hazırlığı” için haftada birkaç saat harcamaları gerektiğine dikkat çekildi.


Bunun dışında, Ar-Ge çalışmaları ve personel eğitimine yapılan harcamaların daralması, yurtdışına yatırımların düşürülmesi ve yetenekli yabancı uzman sayısının azalması da “AB'den ayrılma”nın olumsuz unsurlarından sayıldı.


İngiltere'nin AB'den ayrılma kararının devamlı bir belirsizliğe yol açtığı kaydedilen raporda, referandumun yapılmasından üç yıl sonra İngiltere'nin hâlâ AB'den ayrılmadığı ve ayrılmanın sonucunun da belli olmadığı belirtildi.


İngiltere'nin 29 Mart'ta AB'den ayrılması planlanmıştı. Ancak AB'den geri çekilme anlaşması (Brexit) İngiltere Parlamentosu'nda üç kez reddedildikten sonra, Eski Başbakan Therasa May istifa etmiş ve Brexit 31 Ekim'e ertelenmişti.


İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson, AB ile yeni anlaşma sağlamaya çalıştıklarını ve anlaşma sağlamadan ayrılma ihtimalinin de bulunduğunu birkaç kez yinelemişti.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor