Rusya: ABD INF'yi bozmaya çoktan hazırlanmış

2019-08-21 11:14:42

(Xinhua)

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Basın Sekreteri Dmitri Peskov “ABD'nin kara tabanlı seyir füzesi denemesi gösteriyor ki, Orta Menzilli Füze Antlaşmasını (INF) bozmaya çoktan hazırlanmışlar” dedi.

Peskov böyle bir deneme için birkaç aylık hazırlığın yeterli olmayacağını, anlaşmayı bozanın Rusya değil ABD olduğunun çok açık şekilde görüldüğünü söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da dün yaptığı açıklamada, ABD'nin son füze denemesinin hazırlıklarının çok önce başladığına dikkat çekti.

Pentagon hafta başı California'da San Nicolas adasında karatabanlı bir seyir füzesinin başarıyla test edildiği açıkladı. Füze 500 km uçtuktan sonra belirlenen hedefi vurdu.

ABD Savunma Bakanlığı, bu testten elde edilen verilerin, ileride orta menzilli füzelerin geliştirilmesinde kullanılacağını duyurdu.

ABD'nin tek taraflı olarak çekilmesinin ardından INF'nin sona ermesinin, yeni ve tehlikeli bir nükleer silahlanma yarışına yol açmasından endişe ediliyor. ABD'nin geçtiğimiz günlerde Asya-Pasifik bölgesine orta menzilli füze konuşlandırma niyetini açıklaması da bölge için yeni bir güvenlik tehdidi oluşturuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor