Batı basını: Hong Kong bir an önce normale dönmeli

2019-08-16 12:16:43

Batı basınında yer alan haberlerde, Hong Kong'da şiddet içeren protestoların barış ve demokrasi çizgisini aştığı, durumun bir an önce normale dönmesi gerektiği kaydedildi.


Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki protestolar son olarak Uluslararası Havaalanı'na sıçramış, eylemciler rutin işleyişin durmasına sebep olmuş ve yolculara saldırmıştı. Saldırıya uğrayan yolcular arasında Global Times muhabiri de bulunuyordu.


Batılı bazı ana akım medya kuruluşları, söz konusu eylemlerin barış ve demokrasi çizgisini aştığını ve Hong Kong'da refah ve istikrarı tehdit ettiğini savundu.


İngiliz Sky TV'de önceki gün yayınlanan haberde, aşırıcı eylemcilerin polis olduğundan şüphelendiği sivillere işkence etmesinin, protestoların “şiddetli yanını” açıkça gösterdiği belirtildi.


BBC'nin, Çin ile İlişkiler Araştırmaları Derneği'ndeki uzmanların görüşlerine yer verdiği haberinde, protestocuların, Hong Kong Uluslararası Havaalanı'nı büyük bir suç alanına dönüştürdüğü, Hong Kong yerel yönetiminin de gerçekçi tedbirlerle hukukun üstünlüğünü yeniden sağlaması gerektiği vurgulandı.


Financial Times ise protestoların, Hong Kong'un 1997 yılında anavatana dönmesinden bu yana yaşanan en ağır siyasi kriz olduğunu savundu.


The Times gazetesi, gösteriler nedeniyle Hong Kong Uluslararası Havaalanı'nda yüzlerce seferin iptal edildiğine dikkat çekerek, protestocuları çok sayıda yolcunun seyahat özgürlüğünü çiğnemekle suçladı.


The New York Times gazetesinde yer alan haberlerde de Hong Kong Uluslararası Havaalanı'ndaki durumun önceki gün kontrol dışına çıktığı, iki sivilin protestocularca işkence gördüğü bildirildi.


The Wall Street Journal, 21 yaşındaki bir protestocunun itirafına yer verdi: “Her şey kontrolden çıktı. Herkes ne isterse onu yapıyor.”

Almanya Ekonomi ve Asya Pasifik Komisyonu Sözcüsü Friedolin Strack, basına verdiği demeçte, Hong Kong'da giderek tırmanan gerginlikten derin endişe duyduklarını dile getirdi. Hong Kong'un son onlarca yılda Alman işletmelerin ideal yatırım noktası haline geldiğini anlatan Strack, Hong Kongluların “bir ülke, iki sistem” doğrultusunda ifade özgürlüğüne sahip olduklarını vurguladı.


Avustralya merkezli The Australian gazetesinde yer alan haberlerde, Hong Kong'da şiddetin batılı ülkelerin izin vermeyeceği seviyeye çıktığı belirtildi.


Öte yandan Japonya'da yayın yapan The Asahi Shimbun, NHK ve Nikkei Shimbun gibi basın kuruluşları da protestoların Hong Kong ekonomisine verdiği zarar hakkında haberler yaptılar.      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor