Trump'tan Kim'le görüşme sinyali

2019-08-10 14:31:58

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhurieyti) lideri Kim Jong-un'dan önceki gün güzel bir mektup aldığını duyurdu. Trump, KDHC lideriyle yeni bir görüşme gerçekleştirebileceğinin sinyalini verdi.

Kim'in mektubu için "Çok olumlu bir mektuptu." ifadesini kullanan Trump dün basın mensuplarına yaptığı açıklamada "Sanıyorum yeniden bir görüşme yapacağız. 3 sayfalık, baştan sona çok güzel bir mektup gönderdi." değerlendirmesini yaptı. Ancak görüşme için tarih vermedi.

Trump ayrıca Kim'in mektupta Güney Kore-ABD ortak askeri tatbikatından memnuniyetsizliğini ifade ettiğini söyledi.

Trump ve Kim, son bir yılda Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programları nedeniyle oluşan krizi çözmek üzere görüşmek için 3 kez bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Çarşamba günü yaptığı açıklamada, müzakerelere devam etme konusunda umutlu olduğunu ve görüşmelerin önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleşmesini planladıklarını söylemişti.

Öte yandan, Yonhap haber ajansının haberine göre, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore'nin sahil kenti Hamhung'dan Japon Denizi'ne "tanımlanamayan" iki cisim fırlatıldığını duyurdu.

Habere göre Güney Kore ordusu "Askeri istihbaratla durum izlenirken silahlı kuvvetlerimiz teyakkuz halini sürdürüyor" açıklamasını yaptı.

Güney Kore medyasında, söz konusu olayın Güney Kore-ABD ortak askeri tatbikatına yanıt olabileceği değerlendirilmesi yapılıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor