Eski başkan yardımcısı “Çin, ABD'nin düşmanı değildir” mektubunu imzaladı

2019-08-02 15:25:12

ABD'in eski Başkan Yardımcısı Walter Frederick Mondale, "Çin, ABD'nin düşmanı değildir" başlıklı bir mektuba imza attı.

Yüzden fazla Amerikalı aydın, akademisyen ve iş insanı Temmuz ayında ABD Başkanı Donald Trump'a ve kongre üyelerine "Çin, ABD'nin düşmanı değildir" başlıklı bir mektup göndermişti.

Washington Post gazetesinde yayımlanan mektup, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) profesör M.Taylor Fravel, ABD'nin eski Beijing Büyükelçisi J.Stapleton Roy, Carnegie Uluslararası Barış Vakfı'ndan üst düzey araştırmacı Micheal D.Swaine, eski ABD Dışişleri Bakanlığı Doğu Asya ve Pasifik bölgesinden sorumlu sekreter yardımcısı Susan A.Thornton ve yazdığı Deng Xiaoping incelemesiyle Çin çalışmaları alanında en yetkin isimlerden biri kabul edilen Harvard Üniversitesi'nden Profesör Ezra Vogel tarafından ortaklaşa kaleme alındı.

Mektup ilk kez açıklanmasının ardından çok sayıda aydın ve akademisyen tarafından imzalandı. İmza atan kişi sayısı başlangıçtan bu yana iki katına çıktı.

Mektupta; "Çin'e düşman olarak yaklaşan ABD, kendi uluslararası statüsüne ve itibarına zarar vermenin yanı sıra, diğer ülkelerin ekonomik çıkarlarını zedeleyecektir. Washington'un ilgili girişimleri, Çin'in kalkınmasının, Çinli işletmelerin küresel piyasada payını artırmasının ve Çin'in uluslararası meselelerde daha önemli rol oynamasının önüne geçemez. ABD'nin, kendi menfaatlerini korumak için, etkili rekabet gücünü yeniden kazanarak çok taraflılık ve uluslararası çerçevelerde küresel çapta işbirliğini pekiştirmesi gerekiyor." ifadeleri yer aldı.

ABD müttefiklerinin Çin'i ekonomik ve siyasi düşman olarak görmeye zorlanması durumunda ABD'nin müttefikleriyle ilişkilerinin zayıflayacağı ve izole olacağı belirtilerek, Çin'in ABD'yi geçerek küresel lider olacağı korkusunun abartılı olduğuna işaret edildi.

91 yaşındaki Walter Frederick 1977-1981 yıllarında ABD başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

Çin-ABD ticari sürtüşmesi ABD'de istihdamı olumsuz etkiledi

Çin ve ABD arasındaki ticari sürtüşme, ABD'nin istihdam piyasasını olumsuz etkiledi, özellikle imalat sektörü ve küçük işletmelerin zararı büyük oldu.

Financial Times'in internet sitesinde yer alan habere göre, Temmuz ayında ABD'de özel sektörlerde çalışan personel 156 bin arttı ve bu sayı son iki yılın ilk yarısındaki ortalamadan düşüktür.

Öte yandan ABD'li küçük işetmeler Temmuz ayında sadece 11 bin istihdam yaratabildi.

Çin ile ABD arasındaki ticari sürtüşmenin belirsizliği, ABD'li şirketlerin sermaye harcama planlarını ve ekonomik büyümesini etkiledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor