Çin, küreselleşmeye daha açık bir tutumla katılıyor

2019-07-15 11:35:47

“Dünyada Çin: Göç ve Temasların 70 yılı” temasını taşıyan 3. Küresel Yetenek Akışı ve Uluslararası Göç Semineri, önceki gün başkent Beijing'de düzenlendi.

Seminerde, büyük ölçekli sınır ötesi göçlerin ve halklar arasındaki yoğun temasların, Çin'in kapsamlı ulusal gücünün sürekli olarak güçlendiğini, dışa açılma düzeyinin genişlediğini ve Çinlilerin yaşam seviyesinin yükseldiğini gösterdiğinin altı çizildi. Organizasyona katılan yerli ve yabancı uzmanlar, Çin'in küreselleşme sürecine her geçen gün daha açık bir tutumla katıldığını ifade ettiler.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yılında ve dışa açılma politikasının uygulanmasının 40'ıncı yılında, Çin'deki yetenek ve göç yönetimi hizmetlerine dair çalışmalar da hızla gelişiyor.

Geçtiğimiz yılın nisan ayında kurulan Çin Ulusal Göç İdaresi'nin verilerine göre, 2018 yılında Çin'e giriş yapan yabancıların sayısı önceki yıla göre yüzde 4,6 artarak 30 milyona ulaştı.

Çin Yetenek Araştırma Derneği Başkanı He Xian, seminerde yaptığı konuşmada, Çin'in küreselleşme sürecine daha açık bir tutumla yaklaştığına işaret etti. He Xian, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin'in kuruluşundan bu yana geçen 70 yıl içinde çok sayıda Çinli, yurt dışından dönerek ülkesinde çalışmayı veya iş kurmayı tercih etti. Aynı zamanda, çok sayıda uluslararası yetenek de Çin'de iş kurmayı seçti. Bu, dünya genelindeki yetenek akışının ve Çin'de uygulanan açık yetenek politikasının neticeleri. 4. Sanayi Devrimi ile beraber dünya genelindeki yetenek hareketliliği de küreselleşme sürecinin önemli bir özelliği ve eğilimi hâline geldi.”

Çin'de 950 binden fazla yabancı çalışıyor

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı yetkililerinden Zhao Huijun, küreselleşme sürecinde dünya genelinden bilim insanları arasındaki temas ve işbirliğinin yoğunlaştığını dile getirdi. Zhao, bu konuda şunları söyledi:

“Yetenekli kişiler, teknolojik inovasyonun başlangıç noktasını oluşturuyorlar. Bilim ve teknoloji alanında gerçekleştirilen temas ve işbirliğindeki en önemli nokta da personel değişimi ve karşılıklı tecrübelerden faydalanmak. Geçtiğimiz yıl, idaremiz 330 bin yabancıya ülkede çalışma izni verdi. Hâlihazırda Çin'de 950 binden fazla yabancı çalışıyor.”

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Uluslararası Göçmenlik Müdür Yardımcısı Thomas Liebig de Çin'in örgüt ülkelerinin en önemli yetenekli personel ithalatçısı ve ihracatçısı ülkelerden olduğunu kaydetti. Liebig, şu an 200 binden fazla Çinli doktora öğrencisinin örgüte üye ülkelerde çalıştığını söyledi.

“Çinli göçmenler önemli roller üstleniyor”

Seminerde, ayrıca Çin'in gittikçe göç kaynağı bir ülke olmaktan, göç hedef ülkesine dönüştüğü de ifade edildi.

Uluslararası Metropolis Konferansı'nın yönlendirme komitesi üyelerinden Martin Geiger, personel değişiminin Çin'in dünyayla bağlantısının pekiştiğinin de işareti olduğuna dikkat çekti. Yabancı ülkelerde eğitim gören Çinli öğrenciler dâhil olmak üzere Çinli göçmenlerin dünyanın farklı noktalarında önemli roller üstlendiğini dile getiren Geiger, şu an eğitim amacıyla Çin'e giden öğrenci sayısının da arttığını söyledi.

3. Küresel Yetenek Akışı ve Uluslararası Göç Semineri, Çin ve Küreselleşme Merkezi (CCG) ile Çin Güneybatı Finans ve Ekonomi Üniversitesi'ne (SWUFE) bağlı Kalkınma Araştırmaları Enstitüsü tarafından ortaklaşa organize edidi. Seminerde, küresel yetenek ve nüfus hareketliliğine dair araştırmalar da yayımlandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor