“Çinli şirketleri Türkiye'ye uçmaya teşvik ediyoruz”

2018-03-23 16:30:31 CRI

Türkiye'nin Pekin (Beijing) Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen, Çinli havayolu şirketlerini Türkiye'ye uçuş yapmaya teşvik ettiklerini belirtti.

Önen, Türkiye'nin bir milyon Çinli turist hedefine ulaşabilmek amacıyla Türk Hava Yollarının (THY) Çin'e seferlerinde frekans artışı sağlamak için görüşmeleri sürdürdüğünü söyleyerek, bunun yanı sıra Southern Airlines, Hainan Airlines ve Air China gibi Çinli şirketleri Türkiye'ye uçuş yapmaya teşvik ettiklerini dile getirdi.

Qinghua (Tsinghua) Üniversitesi, “Büyükelçilerle Diyalog” etkinliği kapsamında düzenlediği ikinci programa Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen'i davet etti.

Önen, programda yaptığı sunumda, Türkiye'nin küresel konumu ve dış politikası ile ekonomi, ticaret, yatırım ve kalkınma alanlarında son yıllarda kaydettiği ilerleme hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin dünya genelinde yaptığı insani yardım çalışmalarına da değinen Önen, daha sonra Qinghua Üniversitesi akademisyenleri ile Çinli ve yabancı öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin 1 milyon Çinli turist hedefine ulaşması konusunda ne tür çalışmalar yapıldığına ilişkin soruyu yanıtlayan Büyükelçi Önen, THY'nin uçuş frekanslarını artırması için Çinli havacılık makamlarıyla görüşmeleri sürdürdüğünü ifade ederek, “Ayrıca Southern Airlines, Hainan Airlines ve Air China gibi Çinli şirketleri Türkiye'ye uçuş yapmaya teşvik ediyoruz. Umarım bu yıl sonunda ilk aşamada 500 bin turist hedefine, sonraki yıllarda da bir milyon hedefine ulaşabiliriz ” dedi.

Türkiye'nin Shanghai İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyeliğinden de bahseden Büyükelçi Önen, “Uzakdoğu” ifadesinin göreceli olduğuna ve bu ifadeyi dikkate almadıklarına işaret ederek, “SİÖ çok önemli bir örgüt. Türkiye, şu an bu örgütte gözlemci statüsünde. Belki de gelecek yıllarda üye olabiliriz.”

Önen, Türkiye'nin turistik seyahatler açısından güvenli olup olmadığına dair bir soruya verdiği yanıtta ise 2015 ve 2016 yıllarında büyük kentlerde meydana gelen terör saldırıları nedeniyle yabancı turist sayısında düşüş yaşandığını, ancak şu anda gerek İstanbul, gerekse diğer şehirlerin güvenli olduğunu vurguladı.

Bir büyükelçi olarak halklar arasındaki bağların kuvvetlendirilmesine azami önem verdiğinin altını çizen Önen, bu anlayıştan hareketle daha fazla Çinli ve yabancı öğrenciyi Türkiye'de eğitim görmeye davet ederek, Qinghua Üniversitesi öğrencilerine Türkiye'nin sağladığı burs imkanlarını anlattı.

Önen, programın bitiminde öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Öğrenciler, Büyükelçi Önen ile hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra su böreği, baklava gibi Türk mutfağının lezzetlerini tatma imkanı buldular.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor