Xi Jinping, Abe Şinzo ile görüştü

2019-12-23 21:37:41 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Japonya Başbakanı Abe Şinzo, başkent Beijing'de bir araya geldi.

Xi, görüşmede Çin'in Japonya ile temasları yoğunlaştırmaya, siyasi liderliği güçlendirmeye ve ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaya hazır olduğunu belirtti.

Yeni dönemde ikili ilişkilerin geliştirilmesi için stratejik fikir birliği sağlanması gerektiğine dikkat çeken Xi, Çin ile Japonya'nın temas ile koordinasyonu arttırarak, işbirliği, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı yeni bir düzen kurmasını arzuladığını söyledi.

Xi, Çin ile Japonya'nın, bazı hassas meseleleri iki taraf arasında imzalanan dört siyasi belge çerçevesinde çözerek, ikili ilişkilerin siyasi zeminini sağlamlaştırması gerektiğini vurguladı.

Çin ile Japonya'nın "işbirliği ortağı olma" ve "birbirine tehdit oluşturmama" yönündeki siyasi mutabakat temelinde hareket ederek, rekabeti koordinasyona dönüştürmesi ve ikili ilişkilerin doğru yörüngede gelişmesini sağlamak için çalışması gerektiğini vurgulayan Xi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İki tarafın Kuşak ve Yol inşası ile üçüncü piyasa alanlarındaki işbirliğini ilerletmesi gerekiyor. Ayrıca, yapay zeka, büyük veri ve nesnelerin interneti gibi alanlarda karşılıklı yarara dayalı işbirliğini güçlendirmesi; açık, şeffaf, adil ve inovatif bir ortam yaratarak, daha yüksek seviyeli karşılıklı yarara dayalı ortak kazanç gerçekleştirmesi gerekiyor. Kültür, turizm, eğitim, gençlik ve yerel iletişim gibi alanlardaki işbirliğinin yoğunlaştırılması da önemli. İki ülkenin uluslararası bir sorumlu tavır sergileyerek, çok taraflılık ile serbest ticareti savunması, açık bir dünya ekonomisinin inşasını ilerletmesi gerekiyor."

Abe Şinzo ise, bu sene Japonya ile Çin arasında yoğun üst düzey temaslar yürütüldüğüne ve böylece karşılıklı anlayışın artırıldığına işaret etti.

Abe, Japonya-Çin ilişkisinin gelişmesinin bölge ile dünya barışı, istikrarı ve refahı için büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Xi Jinping'in gelecek yıl Japonya'yı ziyaret etmesine büyük önem verdiklerini anımsatan Abe Şinzo, Çin'le sıkı temaslarda bulunarak, yeni çağa uygun Çin-Japonya ilişkisi oluşturmak amacıyla çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor