“ABD dini inanç bahanesiyle Çin'in iç işlerine müdahaleyi durdurmalı”

2019-12-23 20:00:36 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD'nin dini inanç konusunu kullanarak Çin'in iç işlerine müdahale etmeyi durdurmasını istediklerini belirtti.


Geng Shuang günlük olağan basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun 1998'de çıkarılan Uluslararası Dini Özgürlükler Yasası çerçevesinde başta Çin olmak üzere dokuz ülkenin "özellikle kaygı duyulan ülkeler" listesine dahil edildiğini açıklamasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.


Çin'in, ABD'nin söz konusu girişimine tepki gösterdiğini vurgulayan Geng, “ABD'nin ilgili girşimleri asılsız bir temele dayanıyor ve gerçekleri çarpıtıyor. Çin, bu girişimlere kesinlikle karşı çıkıyor” dedi.


Çin hükümetinin vatandaşların inanç özgürlüğünü yasalarla koruduğuna dikkat çeken Geng, “Çin'de etnik gruplara mensup vatandaşların hepsi inanç özgürlüğüne sahip. Şu an ülkede çeşitli dinlere mensup yaklaşık 200 milyon kişi bulunuyor. 20 milyondan fazla Müslüman var. Din görevlilerinin saysı da 380 bini aştı. Bunun dışında 5 bin 500 dini topluluk ve 140 bin ibadethane yer alıyor. Bu gerçekler, bazı ABD'li siyasetçiler tarafından karalanmaz” diye konuştu.


Geng ayrıca, Pompeo'nun, Rusya ve Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye sınır ötesi yardımlar gönderilmesiyle ilgili karar tasarısını veto etmesinin ardından yaptığı açıklamayı da değerlendirdi.


Geng Shuang, sınır ötesi yardım mekanizmasının Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ile Suriye yönetiminin görüşlerine saygı temelinde yapılması ve Suriye'nin durumuna göre değerlendirilip düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.


Geng, Çin'in gerçeklere ve Suriye halkının temel çıkarlarına göre oy kullandığını ve ABD'nin Çin'in oylama tutumuyla ilgili asılsız suçlamalarına karşı çıktıklarını ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor