“Çin'i baskılamaya yönelik tüm girişimler başarısızlığa mahkûmdur”

2019-12-06 10:35:08 CRI

“Çin'i baskılamaya yönelik tüm girişimler başarısızlığa mahkûmdur”

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin'i baskılamaya yönelik tüm girişimlerin başarısızlığa mahkûm olduğunu dile getirdi.

Dün Seul'de Çin'in Güney Koreli (Kore Cumhuriyeti) dostlarıyla temaslarda bulunan Wang Yi, Çin'e özgü sosyalist kalkınma yolunda ilerlemekle doğru bir tercih yaptıklarını ve bu sayede büyük başarı elde ettiklerini vurguladı. Bakan Wang, bu kalkınma yolunun Çin'in koşullarına uyduğu gibi çağın ana eğilimleriyle de örtüştüğünü söyledi.

Ancak bazı ülkelerin Çin'in başarısını görmek istemediğine, bazı güçlerin Çin'i kötülemek ve baskılamak için her yolu denediğine dikkat çeken Wang Yi, bu karalama kampanyasının arkasında ideolojik önyargılarla kuvvet siyaseti düşüncesinin bulunduğunu söyleyerek “Ancak Çin'i karalamaya yönelik tüm girişimler başarısızlığa mahkûmdur.” dedi.

Wang Yi, Soğuk Savaş zihniyetinin çağın gerisinde kaldığını ve hegemonyanın dünyada kabul görmediğini kaydederek, Çin milletinin yeniden kalkınışının geri döndürülemez bir tarihi trend olduğunu ve kimsenin bunu durduramayacağını vurguladı.

Öte yandan Wang Yi, Güney Kore eski Başbakanı Lee Hai-chan, Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreteri ve Bo'ao Asya Forumu Konseyi Başkanı Ban Ki-moon ile de ayrı ayrı görüştü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor