Makao İdari Amiri: Vatanımız, en güçlü dayanağımz

2019-12-06 10:59:49 CRI

Çin'in Makao Özel İdari Bölgesi İdari Amiri Fernando Chui Sai On, Makao'nun Çin'e kavuşmasının 20. yılı ile ilgili değerlendirmesinde, “Vatanımız, en güçlü dayanağımızdır.” diye konuştu.

Bu yıl, Makao'nun Çin'e iadesinin 20'nci yıldönümü. Fernando Chui Sai On, konuyla ilgili değerlendirmesinde, geçen 20 yıl içinde Makao'nun sosyal ve ekonomik kalkınmada dev bir başarı kaydettiğini vurguladı.

Bu başarının arkasında Çin Anayasası ve Makao Özel İdari Bölgesi Temel Yasası doğrultusunda hareket edilmesi, “bir ülke iki sistem” ile “Makao'nun Makaolular tarafından yönetilmesi” ilkelerinin uygulanması ve yüksek özerklik politikalarının etkili şekilde yürütülmesi gibi etkenlerin yattığını söyleyen Makao İdari Amiri, “Vatanımız, en güçlü dayanağımızdır.” dedi.

Makao'nun geleceğiyle ilgili konuşan Fernando Chui Sai On, ekonomik çeşitliliği artıracaklarını, Makao'yu küresel turizm merkezi ve Çince-Portekizce konuşulan ülkeler arasındaki ticari işbirliği köprüsü haline getireceklerini ifade etti.

Fernando Chui Sai On, Makao, Hong Kong ve Guangdong'u kapsayan Büyük Körfez Bölgesi Kalkınma Planı'nın Makao'ya yeni tarihi misyon ve muazzam bir fırsat verdiğine dikkat çekti.

İlerleyen dönemde Makaoluların yaşam kalitesini yükseltmeyi ön plana alacaklarını da vurgulayan İdari Amir, 1999 yılından bu yana elde edilen başarıyı somut verilerle ortaya koydu. Buna göre, Makao'nun gayri safi bölge hasılası son 20 yılda 8 kat artarak 51 milyar 900 milyon Makao Doları'ndan 444 milyar 700 milyon Makao Doları'na yükseldi. İşsizlik oranı ise yüzde 6,3'ten 1,8'e indi.

Öte yandan, Çin'in merkez bankası işlevini yürüten Çin Halk Bankası ve Makao Finansal Yönetim İdaresi arasında dün para teatisi anlaşması imzalandı. Anlaşmanın, offshore Renminbi'nin Makao'da gelişmesine güç katması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor