“Çin'in güçlenmesi, barışın güçlenmesi anlamına geliyor”

2019-12-05 18:51:32 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin'in güçlenmesinin dünyadaki barış ve adaletin güçlenmesi anlamına geldiğini belirtti.

Hua Chunying günlük basın toplantısında, NATO Zirvesi'nde dün yayımlanan Londra Deklarasyonu'na ilişkin değerlendirmede bulundu.

Hua, ABD'li yetkililerin baskısına rağmen, Çin'in Londra Deklarasyonu'nda bir tehdit olarak nitelendirilmediğini ve NATO'dan bir yetkilinin Çin'i yeni bir düşman yerine, kalkınan büyük bir ülke olarak gördüklerini açıkladığını hatırlattı.

Çin'in etkilerinin artmasıyla birlikte barışçıl kalkınma yolunda ilerlemeye devam ettiğinin altını çizen Hua, dolayısıyla Çin'in güçlenmesinin barış ve adaletin güçlenmesi anlamına geldiğini söyledi.

“Çin, büyük bir ülke ve etkisi de giderek artıyor. Çin, barışçıl kalkınma yolunda ilerlemeye devam ediyor, eşitlik ve karşılıklı saygı ilkelerini izliyor” diye konuşan Hua, NATO'dan Çin'le düşmanlık kurma karşıtı, objektif ve rasyonel sesler duyduklarına işaret etti. Sözcü, “Aslında günümüz dünyasının karşılaştığı en büyük tehdit ve sınama, tek taraflılık ile zorbalık. Hatta ABD'nin ittifakları da bundan derin zarar görüyor” ifadesini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor