Xi, El Salvador lideri Bukele görüştü

2019-12-03 21:00:42 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'e resmi ziyarette bulunan El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele ile görüştü.

Başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede Xi, ikili ilişkileri daha yüksek bir seviyeye yükseltme çağrısında bulundu.

Xi, iki ülke arasında geçen yıl diplomatik ilişki kurulmasından bu yana, Çin ile El Salvador arasında temasların her alanı kapsayacak şekilde yoğunlaştığını, ekonomik ve ticari işbirliğinin genişletildiğini ve karşılıklı anlayışın derinleştirildiğini belirtti.

Xi, Çin'in El Salvador ile birlikte karşılıklı saygı ve birbirinin iç işlerine karışmama ilkeleri temelinde, karşılıklı güveni arttırmaya, temasları genişletmeye, işbirliğini güçlendirmeye ve ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaya hazır olduğunu vurguladı.

Xi, iki taraf arasında altyapı tesisleri, tarım, kalite kontrol, enerji, su işleri ve teknoloji alanlarındaki mevcut işbirliğinin güçlendirilerek, iki ülke halklarına daha fazla yarar getirilmesini temenni ettiğini kaydetti.

Çin'in El Salvador'a mümkün olduğu kadar yardım sağlayacağına dikkat çeken Xi, El Salvador'u Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasına katılmaya davet etti.

Nayib Bukele ise, El Salvador halkının, kendisinin bu Çin ziyaretinden büyük beklentileri olduğunu söyledi.

İki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurulmasından bu yana uzun bir zaman geçmemesine rağmen ikili ilişkilerin potansiyelin çok büyük olduğuna dikkat çeken Bukele, iki tarafın birbirinin iyi bir ortağı ve dostu olabileceğini dile getirdi.

Bukele “Çin gibi büyük bir ülke ve samimi bir dostla ilişkiler geliştirmenin El Salvador'un kalkınmasına fırsatlar getireceğine ve halkımıza somut yararlar sağlayacağına inanıyorum. Cumhurbaşkanı Xi'nin ülke yönetimine ilişkin deneyimlerinden faydalanarak, Çin'le uzun vadeli dostluk ilişkileri geliştirmek için çaba harcayacağım” ifadelerini kullandı.

“Tek Çin” ilkesinde ısrar ederek, Çin'in barışçıl şekilde bütünleşmesine destek verdiklerini vurgulayan Bukele, sağladığı yardımlardan dolayı Çin'e teşekkür ettiklerini söyledi.

Bukele, Çin'le yatırım, ticaret, altyapı tesisleri, tarım, turizm, kültür ile bilim ve teknoloji gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmenin yanı sıra, Kuşak ve Yol'u ortaklaşa inşa etmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

İki lider, görüşmenin ardından birçok ikili işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.

İki ülke arasında ayrıca “Çin Halk Cumhuriyeti ve El Salvador Cumhuriyeti Ortak Bildirisi” yayımlandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor