Çin'den İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda sonuç alınmasına tam destek

2019-12-03 19:16:12 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda (COP25) sonuç alınmasına tam destek verdiği açıklandı.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı dün, İspanya'nın başkenti Madrid'de başladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında, Çin'in konferansa ilişkin tutumunu açıkladı.

Hua, iklim değişikliğinin insanlığın karşı karşıya kaldığı ortak bir sınama olduğunu belirterek, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında çok taraflılıkta ısrar edilmesi ve uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Hua “Uluslararası toplumun söz konusu toplantıda, BM İklim Değişikliği Çerçeve Antlaşması ile Paris Antlaşması'nda belirlenen adil, ortak ancak farklı sorumluluklar ilkesine göre hareket etmesi gerekiyor. Tarafların, Paris Antlaşması'nın kapsamlı bir şekilde hayata geçirilmesini hızlandırması ve yeşil ve düşük karbonlu sürdürülebilir kalkınmayı ilerletmesi gerekiyor. Çin, Madrid toplantısında sonuç alınmasına tam destek veriyor” diye konuştu.

Öte yandan, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, COP25'te yaptığı konuşmada, ABD'nin toplantıya katılmasının ABD Kongresi'nin iklim kriziyle mücadele konusunda verdiği taahhütlerin sarsılmayacağını somut eylemlerle göstermeyi amaçladığını söyledi. Hua, Pelosi'nin söz konusu ifadesine ilişkin olarak ise, “Paris Antlaşması, tarafların iklim değişikliğiyle mücadele için verdiği sözlerin bir göstergesidir. ABD Paris Antlaşması'ndan çekildiğini açıkladı; verdiği sözünde neresinde durdu? ABD Paris Antlaşması'na bir an önce dönmeli” dedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor