Xi Jinping, Kissinger ile görüştü

2019-11-22 19:27:50

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de bulunan Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile bir araya geldi.


Xi Jinping görüşmede Kissinger'in, Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesi yönünde uzun süredir aralıksız çaba harcadığına dikkat çekti.


Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin kritik bir dönemde bulunduğuna ve birtakım zorluk ile meydan okumaların görüldüğüne işaret eden Xi, stratejik koordinasyonu yoğunlaştırmaları, yanlış değerlendirmelerden kaçınarak karşılıklı anlayışı pekiştirmeleri gerektiğini söyledi.


Xi, iki ülkenin kendi halkları ve dünya halklarının çıkarlarından hareket ederek, anlaşmazlıkları bir kenara bırakıp görüş birliklerine odaklanmaları gerektiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Xi, iki tarafa karşılıklı saygı, işbirliği ve çifte kazanç ilkeleri doğrultusunda ikili ilişkileri geliştirme çağrısında bulundu.


Kissinger, geçen 50 yıl içinde Çin-ABD ilişkilerinde bazı dalgalanmalar görülmesine rağmen, ilişkilerin genel olarak iyi gelişme eğilimi gösterdiğine işaret etti. 


Günümüzde Çin-ABD ilişkilerinin daha büyük önem arz ettiğini belirten Kissinger, iki ülkenin stratejik koordinasyonu kuvvetlendirmesi, anlaşmazlıkları rasyonel şekilde çözmesi ve çeşitli alanlarda değişim ve işbirliğini güçlendirmesi çağrısında bulundu.


Kissinger, Çin ve ABD arasındaki işbirliğinin tüm dünya için hayati önem taşıdığını sözlerine ekledi.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor