Wang Yi: ABD, Soğuk Savaş zihniyetini terk etmeli

2019-11-22 17:23:04

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile yaptığı görüşmede, ABD'li bazı siyasetçilerin Soğuk Savaş zihniyetini terk etmeleri gerektiğini söyledi.

Wang Yi, bugün başkent Beijing'de Henry Kissinger ile bir araya geldi.

Wang Yi, görüşmede, Çin ile ABD arasındaki ilişkilerin öncüleri arasındaki Kissinger'in Çin'in eski ve ebedi dostu olarak anıldığını belirtti.

Çin ile ABD'nin yeniden ikili ilişkiler için yeni seçimler yapma noktasında bulunduğuna dikkat çeken Wang Yi, “ABD'li bazı siyasetçiler bir süredir tüm güçleriyle Çin'i karalamaya çalışıyor, hatta dünya genelinde Çin karşıtı rüzgârlar estirerek Çin-ABD ilişkilerinin yönünü değiştirmeye, iki ülkeyi karşılıklı zıtlaşma ve çatışmaya götürmeye çalışıyor.” dedi.

Bu girişimlerin, her iki ülkenin çıkarlarına uymadığı gibi, çağın eğilimlerine de aykırılık teşkil ettiğinin altını çizen Wang, ABD'nin Soğuk Savaş zihniyetinden ve ideolojik önyargılardan vazgeçmesi, ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişmesi için Çin ile aynı yönde adımlar atması gerektiğini dile getirdi.

Henry Kissinger, Wang Yi ile görüşmesinde, Çin-ABD ikili ilişkilerinin dünyanın barış ve istikrarı için hayati önem taşıdığına dikkat çekti.

Kissinger, “İki ülke, bir çatışma içine girerse bu dünyaya felaket niteliğinde etkiler getirir; tüm uluslararası sistem işlemez hâle gelir.” ifadesini kullandı.

ABD-Çin ilişkilerinin günümüzde bazı zorluklarla karşılaştığına işaret eden Kissinger, buna rağmen, ABD kamuoyundaki hâkim görüşün ilişkilerin gelişmesini savunduğunu kaydetti.

Henry Kissinger, “Ne gibi ihtilaflar olursa olsun, her iki ülkenin de uzun vadeli bir vizyon benimseyerek, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmelerini temenni ediyorum.” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor