Çin: ABD, Çin'in içişlerine karışmayı derhal durdurmalı

2019-11-19 19:23:02

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD'ye Hong Kong meselesi başta olmak üzere Çin'in işlerine karışmayı durdurması uyarısında bulunduklarını dile getirdi.


Günlük basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun kısa süre önce Hong Kong'daki siyasi durum hakkında sorumsuzca ve mantık dışı yorumlarda bulunduğunu hatırlatan Geng, şu ifadeleri dile getirdi:


“ABD tarafı son günlerde Hong Kong hakkında defalarca yorumlar yaptı. Görünüşte adil ve makul olan bu yorumların arkasında ABD'nin Hong Kong işlerine karışma yönündeki kötü niyeti ve şiddet eylemleri hakkındaki çifte standardı vardır. Hong Kong polisinin yasalara göre hareket etmesi ve kaosu durdurma çabaları ile şiddet eylemcilerinin saldırılarını aynı kefeye koymak, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına yönelik bir hakarettir. ”


Geng, Hong Kong'un 1997 yılında anavatana kavuşmasıyla birlikte Çin-İngiltere Ortak Bildirisi gereği İngiltere'nin bölge üzerindeki tüm hakları ve sorumluluklarının sona erdiğine dikkat çekti.


Geng Shuang, ABD'nin Hong Kong ile ilgili sorumsuzca değerlendirmelerde bulunurken bildiriyi referans gösterme hakkına sahip olmadığı gibi bu hususta herhangi bir hukuki dayanağının da bulunmadığını söyledi. 

 

ABD'yi Çin'in egemenliğine saygı gösterip sorumsuzca yorumlar yapmayı bırakması ve Hong Kong'daki şiddet eylemlerini görmezlikten gelmekten vazgeçip Hong Kong meselesi başta olmak üzere Çin'in içişlerine karışmayı durdurması konusunda uyardıklarını belirten Geng,  “Çin hükümetinin ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını koruma ve 'bir ülke iki sistem' politikasını şaşmadan uygulama kararlılığı tamdır. Çin, herhangi bir dış gücün Hong Kong işlerine karışmasına kararlılıkla karşı çıkmaktadır.” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor