Çin ve ABD savunma bakanları bir araya geldi

2019-11-18 17:37:14

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Savunma Bakanı Wei Fenghe, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bugün bir araya geldi.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Bangkok'ta verilen basın brifinginde görüşmenin ayrıntılarını aktardı.

İki bakan arasındaki görüşmeyi “aktif ve yapıcı” olarak nitelendiren Wu, görüşmede iki ordu arasındaki ilişkiler ve her iki tarafı ilgilendiren başlıca küresel ve bölgesel meseleler üzerinde fikir alışverişinde bulunulduğunu, tarafların bazı hususlarda uzlaşılara vardığını dile getirdi.

Çinli sözcü, “Ordular arasındaki ilişkilerin iki ülke ilişkilerinin önemli bir parçasını oluşturduğu üzerinde mutabık kalan iki bakan, ordular arasında yürütülecek sağlıklı ve istikrarlı ilişkilerin hem iki ülkeye hem de bölgeye ve dünyaya yarar sağlayacağı kanısında.” diye konuştu.

Sözcü, iki ordunun, ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesindeki istikrar sağlayıcı rolünü sürdürerek somut işbirliğini pekiştireceğini, anlaşmazlıkların kontrol altına alınması için yoğun çaba harcayacağını ifade etti.

Diğer yandan, Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe'nin ABD'li mevkidaşına Çin'in Taiwan, Güney Çin Denizi ve Hong Kong gibi konulardaki tutumunu da anlattığı belirtildi.

Wei, öteden beri Taiwan sorununun barışçı şekilde çözülmesinden yana olan Çin'in “Taiwan'ın sözde bağımsızlığını” savunan eylemlere asla izin vermeyeceğini vurguladı.

Washington'u Taiwan sorununa temkinli ve rasyonel bir şekilde yaklaşmaya çağıran Çinli bakan, Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki duruma yeni belirsizlikler eklenmesinden vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Wei Fenghe, görüşmede Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki haklarını koruma konusunda kararlı olduğunu, ABD'yi durumu gerginleştirecek eylemlerden kaçınmaya çağırdıklarını kaydetti.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, basın brifinginde, söz konusu görüşmede iki ordu arasında gelecek yıl yapılacak temasların ve ilgili düzenlemelerin de ele alındığını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor