Yorum: Çin'in Hong Kong meselesinde verdiği sinyal doğru değerlendirilmeli

2019-11-16 15:06:34 CRI

Xu Yanqing-CRI Haber Merkezi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Brezilya'nın başkenti Brasilia'da düzenlenen 11. BRICS Liderler Zirvesi'ne katıldığı sırada Hong Kong'daki durum hakkında Çin hükümetinin tutumunu açıkladı.

Hong Kong'da devam eden şiddet olayları ile suç eylemlerinin hukukun üstünlüğünü ve asayişi ciddi şekilde çiğnediğini, ayrıca bölgenin refahı ile istikrarını önemli derece bozduğunu kaydeden Xi, bu eylemlerin, "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesine karşı bir meydan okuma anlamına geldiğini belirtti.

Xi, Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam'in bölge hükümetine başkanlık ederek, bölgeyi yasalara göre yönetmesini, Hong Kong polisinin yasaları kararlılıkla uygulamasını ve Hong Kong'un yargı mercilerinin şiddet ve suça karışmış eylemcileri yasaya uygun olarak cezalandırmasını kararlılıkla desteklediklerini vurguladı.

Xi, Çin hükümetinin ulusal egemenlik ile güvenliği ve ülkenin kalkınma çıkarlarını güvence altına alma, "Bir Ülke, İki Sistem" ilkesini uygulama ve Hong Kong işlerine herhangi bir dış gücün müdahalesine izin vermeme yönündeki kararlılığının kesinlikle değişmeyeceğini söyledi.

Xi'nin ifadeleri, merkezi hükümetin Hong Kong yönetiminin sorunları yasalar doğrultusunda çözmesine destek verme yönündeki tutumunu ve ulusal egemenliği koruma kararlılığını yansıtıyor.

Xi'nin söz konusu konuşmasıyla, Çin Cumhurbaşkanı ilk defa uluslararası bir platformda merkezi hükümetin Hong Kong'daki şiddet olaylarına son verilmesi konusunda güçlü duruşunu sergilemiş oldu.

Hong Kong işleri Çin'in iç işleridir. Kimsenin Çin'in ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını koruma kararlılığını küçümsememesi ve Çin hükümetinin Hong Kong meselesinde verdiği açık sinyali yanlış değerlendirmemesi gerekiyor.

Hong Kong, merkezi hükümetin kesin desteği ve 1 milyar 400 milyon Çin vatandaşının sağlam desteğiyle kaostan kurtulabilecek ve yeniden refaha kavuşabilecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor