“Kimsenin Hong Kong işlerine karışma hakkı bulunmuyor”

2019-11-13 19:38:52 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Hong Kong'un Çin'in bir parçası olduğunu belirterek, dolayısıyla herhangi bir yabancı hükümetin, örgütün ve bireyin Hong Kong işlerine müdahale etme hakkı olmadığını yineledi.

Geng Shuang günlük olağan basın toplantısında, ABD Kongresi'nin Hong Kong'la ilgili yasa tasarısının onay sürecini ilerletmesine ve AB'nin Hong Kong konusunda yayımladığı açıklamaya ilişkin değerlendirmede bulundu.

Sözcü Geng Shuang, şu an Hong Kong'da yaşananların insan hakları veya demokrasi sorunu olmadığına işaret ederek, asıl sorunun şiddet olaylarını durdurmak, asayişi normale döndürmek ve hukukun üstünlüğünü korumak olduğunu vurguladı.

Geng Shuang, “Merkezi hükümet, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi ile polis makamları ve yargı kuruluşlarının, yasalara aykırı eylemleri ağır şekilde cezalandırmak, Hong Kong sakinlerinin can ve mal güvenliğini korumak ve bölgenin yeniden huzur ile istikrara kavuşturulmasını sağlamak için etkili önlemler almasını kesinlikle destekliyor” şeklinde konuştu.

Devam etmekte olan büyük çaplı şiddet eylemlerinin Hong Kong'u son derece tehlikeli bir yöne doğru sürüklediğine dikkat çeken Geng, ilgili taraflara uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarına uyarak, sorumsuz açıklamalar yapmayı, Hong Kong'un işlerine karışmayı ve Çin'in iç işlerine müdahale eden eylemlerde bulunmayı derhal durdurma çağrısı yaptıklarını söyledi.

Çin'in ABD Kongresi'nin Hong Kong'la ilgili yasa tasarısını gözden geçirmesi konusunda defalarca ciddi girişimde bulunduğunu hatırlatan Sözcü, ilgili yasa tasarısının yasa haline getirilmesi durumunda sadece Çin'in çıkarlarına değil, ABD'nin kendi çıkarlarına ve Çin-ABD ilişkilerine ciddi zarar geleceğini belirtti.

Geng, “Çin, ABD'nin yanlış eylemlerine karşı kendi egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını korumak için mutlaka etkili önlemler alacaktır.” dedi.

Hong Kong'un Çin'in bir parçası olduğunun altını çizen Geng, Hong Kong işlerinin Çin'in iç işleri anlamına geldiğini, dolayısıyla herhangi bir yabancı hükümetin, örgütün ve bireyin Hong Kong işlerine müdahale etme hakkı olmadığını tekrarladı.


 Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor