Yorum: “Çin-Yunanistan işbirliğinin seviyesi yükseltilecek”

2019-11-12 20:30:00 CRI

Bu öneriler, Çin ile Yunanistan arasındaki somut işbirliğine yön verecek. Ayrıca, Xi'nin ziyareti sırasında iki taraf arasında yatırım, denizcilik, finans, enerji ve eğitim gibi alanları kapsayan işbirliği belgelerinin imzalanması da ikili işbirliğinin kalitesinin yükseltilmesine yeni bir dinamizm katacak.

Xi ayrıca, Yunanistan'dan daha fazla kaliteli tarım ürünü ithal etmeye hazır olduklarını ve daha fazla güçlü Çinli işletmenin Yunanistan'a yatırım yapmasını teşvik edeceklerini belirtti. Bu adımlar, şüphesiz ki borç krizi gölgesinden çıkmaya çalışan Yunanistan'a büyük fırsatlar sunacak.

Daha geniş bir çerçeveden bakılınca, Çin ile Yunanistan arasındaki işbirliği ikili kapsamı aşarak, Çin-Avrupa ilişkilerinde de önemli etkiler yaratacak. İpek Yolu'nun kara ve deniz uçlarının birleştiği bir noktada bulunan Yunanistan, eşsiz bir coğrafi avantaja sahip. Yunanistan, Nisan ayında Çin-Orta ve Doğu Avrupa İşbirliği Mekanizması'na resmî olarak üye oldu. Yunanistan liderleri bu konuda yaptığı açıklamalarda, AB ile Çin arasındaki ilişkilerin ilerletilmesinde aktif rol oynamaya hazır olduklarını vurgulamıştı. Yunanistan'ın katkısı sayesinde Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğine yeni bir itici güç katılmasının yanı sıra, Avrasya bağlanırlığının arttırılması bekleniyor.

Çin'in Yunanistan'da yürüttüğü projelerdeki başarılı uygulamalar da bazı Avrupalı ülkelerin Çin'den yapılacak yatırımlar konusundaki şüphelerinin de giderilmesine yardımcı olacak.

Tarafların esas çıkarlarını ilgilendiren önemli konularda kesin destek verilmesi, önemli uluslararası ve bölgesel meselelerdeki koordinasyonun arttırılması ve dışa açık küresel ekonomi ile insanlık için kader ortaklığı inşasına birlikte katkı yapılması durumlarında, ikili ilişkilerde mutlaka daha zengin sonuçlar elde edilecektir.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor