“Bazı ABD'li yetkililer gizli amaçlar gütüyor”

2019-11-11 19:50:53 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, bazı ABD'li yetkililerin “Çin'in Huawei teknolojisiyle Afrika Birliği'nin verilerini çaldığı” yolundaki iddiayı yeniden gündeme getirmesinin tamamen gizli amaçlar güttüğünü belirtti.


ABD'li yetkililer, Portekiz'de yapılan 2019 İnternet Zirvesi'nde diğer ülkeleri Huawei'nin ekipmanlarını kullanmamaya ikna etmeye çalışarak, Çin hükümetinin son 5 yıldır Huawei'nin telekomüniskasyon ekipmanlarıyla Afrika Birliği'nin verilerini çaldığı iddiasını ileri sürdü. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında söz konusu iddiayla ilgili değerlendirmede bulundu.


Geng Shuang, “Batılı basın kuruluşlarında geçen yıl 'Çin'in Afrika Birliği'ni dinlediği' iddiasıyla birçok spekülasyon yapıldı. Söz konusu iddia, Afrika ülkelerinin liderleri ile Afrika Birliği Komisyonu tarafından yalanlandı. Sözde 'Çin'in Afrika Birliği'ni dinlediği' iddiası Batılı medya organları tarafından ortaya atılan bir yalan haber. Bu iddia zaten Afrikalı dostlarımız tarafından çöpe atılmıştı. ABD'li yetkililerin gerçekleri göz ardı ederek, bir kez daha benzer bir spekülasyon yaratması tamamen gizli amaçlar gütmektedir ve utanç vericidir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, ABD'in uzun zamandır örgütlü ve planlı bir şekilde diğer ülkelerin hükümetleri, işletmeleri ve vatandaşlarını izlemesi ve dinlemesidir. Bu artık herkes tarafından bilinen bir sır. ABD'nin bu konuda dünyaya bir izah borcu var” şeklinde konuştu.


Geng, ABD'nin Çin-Afrika işbirliğini objektif bir tavırla değerlendirmesini beklediklerini dile getirerek, ABD'nin ayrıca yalanlar uydurarak ve başkalarına iftiralar atarak yalnızca kendi prestijini zedeleyeceğini sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor