Yalnızlar Günü festivalinde yeni rekor

2019-11-11 19:47:14 CRI

Çin'in e-ticaret devi Alibaba'nın bünyesindeki Tmall'ın başlattığı, Yalnızlar Günü olarak da bilinen online alışveriş festivali “11.11”de, gece yarısından sonraki ilk 1 dakika 36 saniyede 10 milyar yuan (1 milyar 430 milyon ABD doları) tutarında satış hacmi gerçekleşti.


“11.11” isimli online alışveriş şenliğinde yine birçok rekora imza atıldı.


Festivalin gece yarısı başlamasıyla, günün ilk 1 dakika 36 saniyesi içinde 10 milyar yuan (1 milyar 430 milyon dolar) tutarında satış hacmi gerçekleşti.


Ayrıca, şenliğin başlamasından sonraki yaklaşık bir buçuk saat içinde, 2016 yılında tüm gün boyunca gerçekleşen satış hacmi yakalandı. Satış hacmi, sadece 1 saat 26 dakika 7 saniyede 120 milyar 700 milyon yuana ulaştı.


Alibaba'dan açıklanan verilere göre, şirket bünyesindeki Tmall'da, saniyede gerçekleştirilen en fazla sipariş sayısının 544 bine ulaşmasıyla bu konuda bir dünya rekoru kırıldı.


Çin Ticaret Bakanlığı'na bağlı Uluslararası Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Akademisi'nden Zhou Mi, “Yeni rekorlar, Çin'in sürekli artan ekonomik gücü ile teknolojik gelişimini ve küresel ticaretin faydalarını yansıtıyor” şeklinde konuştu.


Alibaba'dan yapılan açıklamada ise, bu yıl şenliğe 200'den fazla ülke ve bölgeden 22 bini aşkın yabancı marka katıldığı vurgulandı.


Tmall tarafından açıklanan verilere göre, yerli ürünler gittikçe daha fazla tüketicinin beğenisini kazanıyor. Alışveriş festivalinin ilk iki saatinde ticaret hacmi 100 milyon yuanı aşan 148 markadan 80'ini Çin markaları oluşturdu.


Öte yandan, Huawei'nin Tmall'daki online mağazasında 1 saat 19 dakika içinde 1 milyar yuanlık satış hacmi elde edildi.


11.11 alışveriş festivali, ilk kez 2009 yılında Alibaba'ya bağlı e-ticaret platformu TMall tarafından düzenlenmişti. Alışveriş festivalinde gerçekleştirilen satış hacmi 2009 yılında 52 milyon yuan iken, bu rakam geçen yıl 213 milyar 500 milyon yuana çıktı.


Her yılın 11. ayının 11'inde kutlandığı, yani isminde bolca bir rakamı barındırdığı için “Yalnızlar Günü” olarak da adlandırılan bu festivalin ilk yılında Tmall, yalnızları “teselli etmek” için böyle bir kampanya başlattığını açıklamıştı. Çinliler bu festivali “Çifte 11” olarak adlandırıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor