Xi Jinping Yunanistan'a ulaştı

2019-11-11 10:14:00 CRI

Xi Jinping Yunanistan'a ulaştı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün akşam özel uçakla Atina Uluslararası Havalimanı'na ulaşarak Yunanistan ziyaretini başlattı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan'ı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve üst düzey yetkililer havaalanında karşıladı.

Xi, Çin hükümeti ve halkı adına Yunanistan hükümeti ve halkına içten selamları ve iyi dileklerini iletti.

Köklü bir tarihe ve zengin kültüre sahip olan Yunanistan'ın, insanlığın ilerlemesine büyük katkılarda bulunduğunu söyleyen Xi, Çin ve Yunanistan kültürlerinin birbirine renk kattığını ve iki taraf arasındaki dostluk ile iletişimin çok eski zamanlara dayandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, son yıllarda ikili ilişkilerin yüksek düzeyde gelişme gösterdiğini, üst düzey temasların yoğunlaştığını ve karşılıklı siyasi güvenin derinleştiğini vurguladı.

Çin ile Yunanistan'ın ekonomik ve ticari işbirliğinden de söz eden Xi, Pire Limanı projesinin iki ülke arasındaki Kuşak ve Yol işbirliğinin verimli bir şekilde gerçekleştirildiğine işaret ettiğini söyledi.

Xi Jinping, iki tarafın büyük uluslararası ve bölgesel meselelerde yakın temas ve koordinasyon sağladığını, dünya barışı, istikrarı, kalkınması ve refahını korumak için büyük çaba harcadığını dile getirdi.

Çin ve Yunanistan'ın gelişme konusunda kritik dönemlerden geçtiğine dikkat çeken Xi, bu dönemde ikili ilişkilerin derinleştirilmesi ve faydacı işbirliğinin genişletilmesinin iki ülkenin ve halklarının temel çıkarlarına uygun olduğunu vurguladı.

Xi, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ve Başbakan Kyriakos Mitsotakis ile temasları sırasında yeni durumda ikili ilişkiler hususunda fikir alışveriş yaparak, iki ülke arasındaki işbirliğinin yeni yol haritasını birlikte çizmeyi ve Çin-Yunanistan kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinde yeni bir sayfa açmayı beklediğini söyledi.

Xi Jinping, Yunanistan ziyaretini tamamladıktan sonra 11. BRICS Liderler Zirvesi'ne katılmak için Brezilya'ya gidecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor