Li Keqiang Japonya Başbakanı Abe'yle bir araya geldi

2019-11-04 18:34:45

Çin Başbakanı Li Keqiang bugün Tayland'ın başkenti Bangkok'ta 22. ASEAN-Çin, Japonya ve Güney Kore (10+3) Liderler Toplantısı'na katılmak için gittiği Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir araya geldi.

Li Keqiang görüşmede, birbirlerine komşu ülkeler ve dünyanın başlıca ekonomileri olan Çin ve Japonya'nın, ekonominin aşağı yönlü baskı ile çok taraflılığı ve serbest ticareti ortaklaşa koruması, iki ülke arasında imzalanan dört siyasi belge temelinde ortak çıkar alanlarına odaklanması ve hassas soruları makul şekilde çözmesi gerektiğini dile getirdi.

Li Keqiang, ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin hem iki halka yarar getireceğini, hem de dünya ekonomisinin istikrarlı gelişmesi için yeni itici güç sağlayacağını söyledi.

İki ülkenin somut işbirliğini derinleşmek istediklerini ifade eden Li Keqiang, bu yılın Çin-Japonya-Güney Kore işbirliğinin 20. Yıldönümü olması ve Çin'de düzenlenecek 8. Çin-Japonya-Güney Kore Liderleri Toplantısı vesilesiyle üçlü işbirliğini teşvik etme ve bölgesel barış, istikrar ve refahı koruma önerilerinde bulundu.

Geçen yıldan bu yana ikili üst düzey temasların sürdürülmesinin yeni dönemde ikili ilişkilerin olumlu gelişimini teşvik ettiğini vurgulayan Şinzo Abe, Çin ile birlikte somut işbirliğini derinleşerek bölgesel sorunlarda koordinasyonu güçlendirmek ve üç tarafın işbirliğini yeni bir seviyeye taşımak istediğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor