Li Keqiang 22. ASEAN 10+3 Liderler Toplantısı'na katıldı

2019-11-04 16:27:21 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta düzenlenen 22. ASEAN-Çin, Japonya ve Güney Kore (10+3) Liderler Toplantısı'na katıldı.

Li görüşmede, Asya finans krizini göğüslemek amacıyla kurulan 10+3 işbirliğinin, bölgedeki ülkelere ve halklarına faydalar sağladığını söyledi. 10+3 işbirliğinin Asya ve hatta dünya ekonomisinin gelişmesine büyük katkılarda bulunduğunu kaydeden Li, böylece bölgesel işbirliği için başarılı bir örnek oluşturulduğunu vurguladı.

Li, uluslararası durumda derin değişikliklerin yaşandığı ve dünya ekonomisinin büyüme hızının yavaşladığı bir zeminde, 10+3 ülkelerinin dayanışma ve işbirliğini güçlendirerek, riskler ile tehditleri beraber göğüsleyip, bölge ve dünya ekonomisine yeni bir dinamizm sağlama sorumluluğu olduğuna işaret etti.

Li, 10+3 işbirliğinin potansiyelini daha da geliştirerek, işbirliğinde daha fazla somut sonuç alınmasını sağlamak üzere bazı öneriler sundu. Li bu kapsamda, daha yüksek seviyeli ekonomik entegrasyon oluşturulması, bölgesel arabağlantı inşasının desteklenmesi, bölgesel finans işbirliğinin güçlendirilmesi, sürdürülebilir gelişmenin ilerletilmesi ve kültürel ve beşeri iletişimin derinleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Toplantıya katılan liderler ise, 10+3 işbirliğinin geçen bir yıl boyunca bölgede sosyo-ekonomik gelişmede kazanılan başarıları ve RCEP müzakerelerinde elde edilen önemli atılımları takdirle değerlendirdiklerini söyledi.

Öte yandan toplantıda, 10+3 kapsamındaki bağlanırlık bildirisi olumlu karşılandı. Toplantıda ayrıca, dünya ekonomisinin yavaşlamasına karşı 10+3'ün liderlik rolü üstlenerek, mekanizma inşasını güçlendirmesi gerektiği vurgulandı. Tarafların ticaret, yatırım, akıllı kent, beşeri ve kültürel iletişim, iklim değişikliğiyle mücadele ve afet yönetimi gibi alanlardaki işbirliğini genişletmesinin yanı sıra, bölgesel istikrar ile refah için katkılarda bulunması çağrısında bulunuldu.

Toplantıda son olarak, “ASEAN ile Çin, Japonya ve Güney Kore Liderlerinin Bağlanırlığın Güçlendirmesi Çağrısı Bildirisi” onaylandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor