Çin: ABD ve İngiltere, insan hakları maskesini indirmeli

2019-10-30 19:14:46

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD ve İngiltere dâhil bazı Batılı ülkelerin “insan haklarını koruma” maskesini indirmeleri çağrısında bulunuldu.


Birleşmiş Milletler (BM) 74'üncü Genel Kurulu 3. Komitesi, dün BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi ile diyalog toplantısı düzenledi. Toplantıda ABD ve İngiltere'nin de aralarında bulunduğu bazı Batılı ülkeler, Xinjiang konusunda Çin'i karalamaya çalıştı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında söz konusu suçlamalara karşılık olarak ABD ve İngiltere dâhil bazı Batılı ülkelerin “insan haklarını koruma” maskesini indirip, bu konuyu siyasete alet etmeyi ve çifte standart uygulamayı durdurmaları gerektiğini açıkladı.  


Geng Shuang, ABD ve İngiltere'nin Çin'i karalamaya çalıştığı bir arenada, 60'tan fazla ülkenin Beijing'in Xinjiang hususundaki tutumunu ve yönetim politikalarını desteklediğini, insan hakları alanında kaydettiği dev ilerlemeyi övdüğünü ve insan hakları bahanesiyle Çin'in içişlerine karışılmasına karşı çıktığını belirtti.


Sözcü, “Birkaç Batılı ülkenin Çin karşıtlığı 'gösterisi' ağır yenilgiyle sonuçlandı. Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yasalar ışığında mesleki eğitim merkezleri açma gibi bir dizi terörle mücadele ve dini aşırıcılıktan arındırma tedbiri sayesinde, Xinjiang'ın güvenlik durumu iyileştirildi. 3 yıldır Xinjiang'da terör saldırısı yaşanmıyor, toplum istikrarlı, etnik gruplar arasında dayanışma mevcut, bölgedeki vatandaşların mutluluğu ve güven duygusu arttı. Onlarca ülkenin temsilcileri, yaptıkları ortak veya ayrı konuşmalarda, Çin hükümetinin önlemlerinin Xinjing'da yaşayan çeşitli etnik grupların temel insan haklarını güvence altına aldığını, bölgenin istikrarını koruduğunu savundu. Bu nedenle ABD ve İngiltere dâhil bazı ülkelerin gerçeklerin arkasında durmaları çağrısında bulunuyoruz. ” diye konuştu.


60'tan fazla ülkenin Çin'i destekleyen tavır sergileyerek adaletin sesi olduğunu ve bazı ülkelerin Çin'e yönelik mesnetsiz suçlamalarına keskin bir tezat oluşturduğunu söyleyen Sözcü, bunun uluslararası toplumun ortak iradesini yansıtırken, Çin'i karalama eylemlerinin boşa çıkacağını gösterdiğini kaydetti.
  

ABD ve İngiltere'deki insan hakları durumunun parlak olmadığını, dolayısıyla bu ülkelerin Çin'i eleştirme haklarının bulunmadığını dile getiren Geng, “Onlar önce kendi durumlarını doğru algılamalı, insan hakları bahanesiyle diğer ülkelerin içişlerine karışmamalı ve küresel insan hakları çalışmalarını ilerletmek için çaba harcamalı.” ifadelerini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor