Çin, Rusya, ABD ve Pakistan, Afganistan'daki barış sürecini görüştü

2019-10-26 15:56:40 CRI

Çin, Rusya, ABD ve Pakistan'ın Moskova'da yaptığı Afganistan konulu görüşmede, Afganistan'ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiği yinelendi.

Çin, Rusya, ABD ve Pakistan'dan temsilciler, Moskova'da Afganistan'daki barış sürecini ele aldı. Taraflar, Afganistan'ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak, kalıcı barış sağlanması için Afgan halkına verilebilecek desteği görüştü.

Toplantıda, Afganistan'da kalıcı barışın ancak siyasi müzakere yoluyla sağlanabileceği vurgulandı. ABD ve Taliban arasında müzakereler başlatılarak bir an önce anlaşmaya varılmasına Çin, Rusya ve Pakistan tarafından destek verileceği ifade edildi.

Afgan yönetimi liderleri ve ilgili gruplar ile Taliban arasında kapsamlı ve kalıcı bir barış anlaşması sağlanmasına katkı yapma taahhüdünde bulunuldu.

Çatışan taraflara şiddet olaylarını azaltma çağrısı yapılan toplantıda, Afganistan'da taraflar arasında görüşme yapıldığı süreçte ateşkes sağlanması önerisi ortaya koyuldu.

Toplantıda, Afganistan hükümeti ve Taliban'a müzakerelerin başında eşit sayıda tutuklu salıverme çağrısında bulunuldu.

Bütün barış anlaşmalarının kadınlar, yetişkinler ve çocuklar ile azınlık etnik grupların haklarını korumanın yanı sıra, Afgan halkının ekonomi, toplum, siyaset, kalkınma ve hukukun üstünlüğü gibi konulardaki taleplerine yanıt vermesi gerektiği yinelendi.

Afganistan hükümeti ve Taliban dahil bütün Afgan halkına, topraklarının El Kaide, IŞİD ve Doğu Türkistan İslami Hareketi gibi uluslararası terör güçleri tarafından diğer ülkelerin güvenliğine zarar vermek amacıyla kullanılmamasını güvence altına alma çağrısında bulunuldu.

Öte yandan, toplantıda uyuşturucu üretimi ve kaçakçılıkla mücadelenin de önemi vurgulandı.

Ayrıca, Çin'in başkent Beijing'de düzenleyeceği toplantıya Afganistan hükümetinden temsilciler ile muhalif liderler ve Taliban dahil çeşitli siyasi gruplardan temsilcilerin katılacağı duyuruldu.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor