Çin'den Avrupa Parlamentosu'na tepki

2019-10-26 12:07:46 CRI

Çin, Avrupa Parlamentosu'nun bölücü İlham Tohti'ye sözde "Sakharov Ödülü" verme kararı alarak, insan hakları kisvesi altında Çin'in iç işlerine müdahale ettiğini kaydetti.

Çin Ulusal Halk Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Sözcüsü You Wenze dün yaptığı açıklamada, Çin'in Avrupa Parlamentosu'nun söz konusu girişiminden büyük memnuniyetsizlik duyduğunu ve karara kesinlikle karşı çıktığını ifade etti.

İlham Tohti'nin Çin'' bölmeyi amaçlayan suç faaliyetlerinde bulunmanın yanı sıra, şiddet ve terör olaylarına öncülük ettiğine vurgu yapan You, suç eylemlerinin reddedilemez kanıtlarının bulunduğunu ve Tohti'nin suçlarının Çin'in yargı egemenliği içinde yasalara uygun olarak cezalandırılacağını vurguladı.

You, Avrupa Parlamentosu'nun böyle bir kişiyi ödüllendirme kararı almasının parlamentonun bu kişinin suçlarına ortak olduğunu, insan hakları konusunda iki yüzlülük ve çifte standart uyguladığını yansıttığına işaret etti.

Çin'in farklı sosyal sistemler, ideolojiler ve kültürel gelenekler arasında eşit diyaloğu desteklediğini söyleyen You, ancak ülkenin iç işlerine müdahil olan ve Çin'i karalamayı amaçlayan herhangi bir siyasi girişime asla izin vermeyeceklerini söyledi.

Sözcü, Avrupa Parlamentosu'na ikili ilişkilerinin sağlıklı gelişimine zarar veren bu eylemi derhal durdurması çağrı yaptı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor