“İngiliz polisi 39 cesedin uyruğunu hâlâ belirleyemedi”

2019-10-25 19:51:38 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, önceki gün Essex bölgesinde bulunan 39 cesedin Çin vatandaşlarına ait olup olmadığının hâlâ tespit edilemediğini belirtti.

Hua Chunying günlük olağan basın toplantısında, İngiltere'nin Essex bölgesindeki bir TIR'da 39 kişiye ait cesetler bulunduğunu hatırlatarak, “Çin'in Londra Büyükelçiliği önceki gün, Essex bölgesinde 39 ceset bulunduğu haberini alır almaz İngiliz tarafından cesetlerin kimliğini doğrulamasını talep etti. İngiliz emniyeti de soruşturmada ilerleme kaydettikçe Çin tarafını bilgilendireceğini söyledi. Çin'in Londra Büyükelçiliği dün yerel saatle 10.40'ta, İngiliz polisinden ‘ölenlerin Çin vatandaşı olmasından şüphelenildiğine' dair bir telefon aldı. Büyükelçilik olay yerine derhal personel gönderdi. Aynı zamanda, Çin'in Belçika Büyükelçiliği de Belçika emniyetinden ve diğer ilgili kuruluşlardan kapsamlı bir soruşturma yürütmesini istedi. İngiliz polisi, şu an cesetlerin kimliğini tespit çalışmalarının hâlâ sürdüğünü ve ölenlerin Çin uyruklu olup olmadığının henüz netleşmediğini bildirdi" dedi.

Çin'in ilgili kuruluşlarının İngiliz makamlarıyla işbirliğini sürdüreceğine işaret eden Hua, İngiltere'den bir an önce cesetlerin kimliğini tespit edip, gerçekleri su yüzüne çıkarmasını ve suçluları cezalandırmasını istediklerini vurguladı.

Başkent Londra'nın yakınlarındaki Essex bölgesindeki bir TIR'da önceki gün 39 ceset bulunduğu açıklanmıştı. İngiliz emniyeti, ölenlerin Çin vatandaşı olduğundan şüphelenildiğini duyurmuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor