“Çin’in ekonomik verilerinin sorgulanması mesnetsizdir”

2019-10-23 19:37:50 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bazı çevrelerin Çin'in ekonomik verileriyle ilgili sorgulamalarının somut bir temele dayanmadığını ve bu nedenle söz konusu iddiaların mesnetsiz olduğunu belirtti.

Hua Chunying, günlük olağan basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'in ekonomik verilerine ilişkin yorumunu değerlendirdi ve Trump'ın iddialarını yalanladı.

Hua, "Çin'in ekonomik büyümesinde genel istikrar yılın başından beri korunuyor ve istikrarda olumlu ilerleme eğilimi sürüyor. Gayrisafi yurt içi hasıla ilk üç çeyrekte, geçen yıla göre yüzde 6,2 oranında büyüdü ve bu hız dünyanın önemli ekonomilerini geride bıraktı. İç ve dış zorluklar ile risklerin artması karşısında Çin'in böyle bir ilerleme kaydetmesi hiç kolay değil. Ekonomik büyüme hızının yavaşlaması, Çin ekonomisinin yüksek hızla büyüme aşamasından yüksek nitelikli büyüme aşamasına girdiği gerçeğiyle uyuşuyor. Bazı kişilerin Çin'in ekonomik verileriyle ilgili sorgulamaları somut bir temele dayanmıyor. Bu nedenle söz konusu iddialar mesnetsizdir" ifadesini kullandı.

Sözcü, Çin'in ekonomik gidişatı ve Çin ekonomisinin küresel ekonomiye katkısı konusunda uluslararası toplumda objektif değerlendirmeler yapıldığını ve bu değerlendirmelerin bazı kişilerin sözleriyle değişmeyeceğini dile getirdi.

Sözcü, "Başkalarını karalamakla kendi sorunlarınızı çözemezsiniz. Bu durum anlaşmazlıkların müzakere yoluyla çözülmesine de yararlı olmayacak. Aslında, küresel ekonomide belirsizlik ve aşağı yönlü baskının arttığı bu dönemde, dünya ekonomisinin güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı büyümesini ilerletmek için dünya ülkeler işbirliği ve ortak kazanç ilkeleri doğrultusunda çaba harcamalı." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün kabine toplantısında yaptığı konuşmada, Çin'in ekonomik ve ticari bir anlaşmaya varmak istediğini, ancak ülkenin ekonomik performansının son 57 yılın en kötü seviyesinde olduğunu ve belki de eksi büyüme kaydedildiğini söylemişti. Trump bunun anlaşmanın müzakere yoluyla sağlanmasına yardımcı olduğunu belirtmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor