Çin: Suriye'deki durumu yakından izliyoruz

2019-10-17 10:21:05 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, dün BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki duruma ilişkin yapılan oturumda Çin'in bu konudaki tutumunu açıkladı.

Çin'in Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri yakından takip ettiğine işaret eden Zhang, Türkiye'nin Suriye'de tek taraflı başlattığı askeri harekâtın Suriye'nin kuzeydoğusundaki durumu daha karmaşık ve zayıf bir hale dönüştürdüğünü söyledi.

Zhang, “Harekât, Suriye'de terörle mücadeleyi daha da ciddileştirdi. Ülkedeki teröristler başka yerlere kaçabilir ve IŞİD güçleri tekrar toparlanabilir. Bu durum da Suriye, Orta Doğu ve hatta bütün dünyada barış ile güvenliğe zarar verecektir.” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin askeri harekâtının Suriye'deki insani durumu daha da kötüleştirdiği gibi, siyasi çözüm çabalarına da zarar verdiğine dikkat çeken Zhang, Çin'in Suriye'deki durumu yakından izlediğini vurguladı.

Zhang, Çin'in uluslararası ilişkilerde silah kullanılmasına her zaman karşı çıktığını ve ilgili taraflara BM Tüzüğü'nün amacı ve ilkeleri ile uluslararası ilişkilerin temel kurallarına uyarak, uluslararası yasalar çerçevesinde diplomatik yollarla sorunları çözme çağrısında bulunduğunu anımsattı.

Suriye'nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ile toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi ve bütün bunların koruma altına alınması gerektiğini dile getiren Zhang, Türkiye'ye askeri harekâtı durdurup, siyasi çözüm yoluna dönme çağrısında bulunduklarını belirtti.

Zhang, “BM Sekreterliği'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri ve terörle mücadele ile teröristlerin firarı gibi durumları yakından izleyerek, Güvenlik Konseyi'ne anında bildirmesi gerekiyor. Suriye'de ilgili taraflar arasında Anayasa Komitesi oluşturulması konusunda fikir birliğine varılmıştı. BM'nin bu konuda aracılık rolü oynamaya devam etmesini, Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararının yerine getirilmesinin hızlandırmasını ve bütün tarafların kaygılarını kapsayan bir siyasi çözüm bulunmasını destekliyoruz.” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor