Çin'de yoksulluk tarih oluyor

2019-10-16 20:27:44

17 Ekim Uluslararası Yoksulluğu Azaltma Günü vesilesiyle başkent Beijing'de bugün bir seminer düzenlendi.

13 uluslararası örgüt ve 30 ülkeden gelen 200'den fazla temsilci, Çin'in yoksulluğun azaltılmasında elde ettiği deneyimlerin dünyaya ilham verdiğini belirtti.

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Yoksulluğun Azaltılması Ofisi Dairesi Başkanı ve Çin Uluslararası Yoksulluğun Azaltılması Merkezi Başkanı Zuo Changsheng seminerde yaptığı konuşmada, “70 yıl süren kalkınma ve yoksullukla mücadele yolculuğumuza bakıldığında, Çin Komünist Partisi'nin liderliğindeki siyasi üstünlük ve sosyalizim sisteminin avantajının bu süreçte ortaya çıkarıldığını ve Çin'in küresel yoksullukla mücadele çabasına fikir ve plan sunduğunu görüyoruz” ifadesini kullandı. Zuo, Çin'in yoksulluğu azaltma çalışmalarında her zaman diğer gelişmekte olan ülkelere politik şart koşmadan yardım ettiğini söyledi.

Dünya Bankası'nın Doğu Asya ve Pasifik Bölgesi Başkan Yardımcısı Victoria Kwakwa seminerde yaptığı video konuşmada Çin'in yoksulluğun azaltılmasında elde ettiği başarıları takdirle değerlendirdi.

Victoria, “Geçtiğimiz 40 yılda Çin'de görülmemiş bir gelişme yaşandı. Hem hız hem ölçek bakımından Çin'in elde ettiği yoksulluğun azaltılması başarıları göz kamaştırdı. Çin'de 850 milyon kişi yoksulluktan kutarıldı. Çin'in yoksulluğu azaltma çalışmaları dünyaya büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Çin'in hedefi 2020 yılında orta halli refah toplumunu kapsamlı şekilde yaratarak yoksulluğu ortadan kaldıran ilk gelişmekte olan ülke olmak.

Böylece Çin'in Birleşmiş Milletler 2030 Gündemi dahilindeki yoksulluğu azaltma hedefi de 10 yıl öncesinden tamamlanmış olacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor