Çin'in dış yatırımında istikrarlı gelişme

2019-10-16 19:19:29 CRI

Çin'in dış yatırımında istikrarlı gelişme

Çin Ticaret Bakanlığı'nın bugün açıkladığı verilere göre Ocak-Eylül döneminde Çinli şirketlerin finansal olmayan doğrudan yabancı yatırımları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 3,8 oranında artışla 555 milyar 110 milyon yuanı buldu. Eylül ayında doğrudan yabancı yatırım geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,2 oranında arttı.

Çin Ticaret Bakanlığı'na bağlı İşbirliği Dairesi Başkan Yardımcısı Han Yong, yılın ilk üç çeyreğinde Çin'in dış yatırım ve işbirliğinin sağlıklı geliştiğini, makul olmayan yatırımların engellendiğini ifade etti.

Han Yong, “Ocak-Eylül aylarında dış yatırım esas olarak kiralama, ticari hizmet, imalat, toptan ve perakende endüstrileri gibi alanlara akıyor. Emlak, spor ve eğlence sektörlerinde dış yatırımla ilgili yeni projeler ortaya çıkmadı” diye konuştu.

Han Yong, yılın ilk çeyreğinde, Çin'in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle yatırım ve işbirliğinin aktif bir şekilde ilerletilerek bu sürede dış yatırım hacminin yüzde 12,4'ü bulduğunu kaydetti.

Çin'in sınır ötesi satın alma işlemlerinin de sağlıklı şekilde geliştiğine işaret eden Han Yong, Çinli işletmelerin 247 adet sınır ötesi satın alma projesini tamamladığını, Finlandiya ve Almanya'nın da aralarında bulunduğu 50 ülkeye yayılan bu projelerin imalat ve bilgi teknolojisi hizmetleri gibi 16 sektörü kapsadığını kaydetti.


Han Yong, küresel sınır ötesi yatırımlarda nispeten durgunluk görüldüğü, dış ortamda belirsiz ve istikrarsız unsurların arttığı bir dönemde, Çinli şirketlerin halen belli boyutta büyümeyi korumasının övgüye değer olduğunu da sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor