Yorum: ABD'nin “Hong Kong kartını” oynaması kendisine de zarar verecek

2019-10-16 16:32:08 CRI

Xu Yanqing-CRI Haber Merkezi

ABD Temsilciler Meclisi'nde dün sözde “2019 Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı” onaylandı. Hong Kong'daki radikal güçlere ve şiddet yanlılarına destek veren, Çin'in egemenliğini ciddi şekilde ihlal eden, Çin'in iç işlerine kaba bir şekilde müdahil olan ve uluslararası hukuk kuralları ile uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini çiğneyen söz konusu tasarıyı Çin sert bir dille kınadı ve tasarıya kararlılıkla karşı çıktığını açıkladı. Yasa tasarısının onaylanması durumunda, Çin-ABD ilişkilerinin yanı sıra, Hong Kong'daki refah ile istikrara ve ABD'nin çıkarlarına ciddi zarar gelecek.

Sözde 2019 Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası, 1992 tarihli ABD-Hong Kong Politika Yasası'na göre Hong Kong'a bağımsız gümrük bölgesi gibi sözde bir özel statü verilip verilmeyeceğinin kararlaştırılması için ABD yönetiminden her yıl Hong Kong'daki özerklik durumunu teyit etmesini talep ediyor. Hong Kong'un işleri Çin'in iç işleridir. ABD hangi hakla hem özgürlük hem de hukukun üstünlüğü sıralamasında kendisinden yukarı bir seviyede yer alan Hong Kong'un durumunu sorguluyor?

ABD'deki bazı siyasetçiler kendilerini insan hakları konusunda bir yargıç olarak görerek ve ABD'de polislerin göstericilere yönelik ciddi müdahalelerini görmezden gelerek, Hong Kong emniyetinin hukukun üstünlüğünü yasalar doğrultusunda koruma çalışmalarını karalıyor. Bu kadar açık bir şekilde uygulanan bu çifte standart, bazı ABD'lilerin gerçekleri göz ardı eden zorba ve hegemonyacı tavrını ortaya koymuş oldu.

Çin ile ABD arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 40 sene boyunca, birbirinin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterme ve birbirinin iç işlerine müdahale etmeme ilkeleri ikili ilişkinin temelini oluşturdu. Çin ile ABD arasındaki ilişki, şu an eskiye göre daha karmaşık. İki taraf, ilişkilerin kötü bir yola sapmasına engel olmak için fikir ayrılıkları ile hassas sorunları uygun bir şekilde çözmeli.

Hong Kong'un anavatana dönmesinden bu yana 22 sene geçti. “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesi, dünyada geniş bir şekilde kabul gördü. Ayrıca, Hong Kong'un uluslararası finans, deniz taşımacılığı ve ticaret alanlarındaki merkezi konumu sürekli sağlamlaştırılıyor. Hong Kong halkı şu ana kadar hiç olmadığı kadar geniş demokratik haklara ve özgürlüklere sahip. Hong Kong'da Haziran'dan bu yana şiddet olayları yaşanmasına rağmen, Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti bölgenin refahı ile istikrarını savunma konusundaki özgüveni ile kabiliyetini kaybetmedi. ABD Temsilciler Meclisi'nin 7 milyon 500 bin Hong Kong sakini dahil bütün Çin halkının şiddetle karşı çıkmasına kulak asmayıp Hong Kong'la ilgili yasa tasarısını ısrarla onaylamaya çalışması, Çin-ABD diplomatik ilişkilerinin asıl amacına aykırı düşüyor. Bu adım, ikili ilişkilere de büyük zarar verecek.

İnsanlar artık şu gerçeği anladı: Hong Kong'un karşı karşıya bulunduğu sorunlar insan hakları ve demokrasi sorunu değil. Asıl sorun şiddet olaylarının durdurularak, sosyal düzenin yeniden normale döndürülmesi ve hukukun üstünlüğünün korunması.

ABD'de bazı kesimlerin Hong Kong'un işlerine müdahale etmesi, aslında Çin'in kalkınmasını engellemeyi hedefliyor. Bu zeminde, ABD Temsilciler Meclisi'nde 2019 Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Tasarısı'nın onaylanması, Hong Kong'daki şiddet yanlılarına destek vermekten başka bir işe yaramayacak. Hong Kong'daki kamu güvenliği daha da kötüleşecek. Şu an birçok kuruluş, bu sene Hong Kong ekonomisinde sıfır ve hatta eksi büyüme görüleceği tahmininde bulunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor