Xi Jinping ve Macron telefonda görüştü

2019-10-16 11:24:35 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'la bir telefon görüşmesi yaptı.


Xi görüşmede ilk olarak, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle gönderdiği kutlama mesajı için Macron'a teşekkür etti. Xi, Fransa hükümeti ve halkının modern Çin'in inşası ve kalkınmasına büyük yardımlar sağladığına işaret etti.


Çin'in karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı dışa açılma stratejisini kararlılıkla izlemeye devam edeceğini dile getiren Xi, Fransa dahil dünyanın bütün ülkeleriyle birlikte insanlığın kader ortaklığı inşasını hızlandırmaya hazır olduklarını ifade etti.


Bu yılın Çin ile Fransa arasında diplomatik ilişki kurulmasının 55. yıldönümü olduğunu anımsatan Xi, Mart ayında Fransa'ya gerçekleştirtiği başarılı ziyaretiyle ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açtıklarını belirtti.


Xi, “Sizinle temas ve iletişimi sürdürerek, iki ülke arasındaki işbirliğinde daha fazla nitelikli sonuç alınmasını hızlandırmaya, çok taraflılığı beraber savunmaya, tek taraflılığa karşı çıkmaya, açık bir dünya ekonomisi inşasını ilerletmeye ve küresel tehditleri el ele vererek göğüslemeye hazırım” dedi.


Xi, ayrıca Fransa'nın onur konuğu olarak 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmasından (CIIE) memnuniyet duyduklarını kaydetti.


Emmanuel Macron ise, Fransa ile Çin arasındaki ilişkinin sıkı ve kalıcı olduğunu vurgulayarak, Xi'nin ziyaretinin ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini güçlü bir şekilde ilerlettiğini söyledi.


Şu anki durumda Fransa ile Çin arasında stratejik temaslar sürdürülmesinin büyük önem taşıdığına işaret eden Macron, Çin'le ticaret, sivil amaçlı nükleer enerji, havacılık ve kültür gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmeyi arzuladıklarının altını çizdi.


Macron, Çin'le birlikte çok taraflılığı desteklemenin yanı sıra, çevre ve iklim değişikliği gibi önemli küresel sorunları da beraber göğüslemeyi temenni ettiklerini belirtti.


Xi ile yoğun temaslarda bulunmaya hazır olduğuna dikkat çeken Macron, pek uzak olmayan bir gelecekte tekrar Çin'i ziyaret etmeyi umduğunu söyledi.


Macron son olarak, Kasım'da düzenlenecek 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na yönelik desteklerini dile getirdi.


İki lider ayrıca, her iki tarafı ilgilendiren önemli uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor