Çin'den ABD'nin yanlış Hong Kong kararına tepki

2019-10-16 10:32:58 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD Temsilciler Meclisi'nde onaylanan “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası” ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Geng, başkent Beijing'de konuyla ilişkin yaptığı açıklamada, Çin'in ABD Temsilciler Meclisi'nde sözde “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası”nın ısrarla onaylanmasından büyük öfke duyduğunu ve buna kararlılıkla karşı çıktığını belirtti.

Şu an Hong Kong'un karşı karşıya bulunduğu sorunların insan hakları ve demokrasi sorunu olmadığını vurgulayan Geng, asıl sorunun şiddet olaylarının durdurularak, sosyal düzenin yeniden normale döndürülmesi ve hukukun üstünlüğünün korunması olduğunu vurguladı.

Geng, ABD Temsilciler Meclisi'nin gerçeği bir kenara bırakıp, kundaklama ve mağazalar ile polislere yönelik saldırılar gibi ciddi suçları insan hakları ve demokrasi sorunu olarak öne sürdüğünü söyledi. Geng, bu net çifte standardın ABD'de bazı kesimlerin Hong Kong'un refahı ile istikrarına zarar vererek, Çin'in kalkınmasını engelleme şeklindeki kötü niyetlerini yeterince ortaya koyduğunun altını çizdi. Geng konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ABD, Hong Kong'da önemli çıkarlara sahip. Söz konusu yasanın onaylanması sadece Çin'in çıkarları ile Çin-ABD ilişkilerine değil, ABD'nin kendi çıkarlarına da ciddi zarar verecek. Çin, ABD'nin yanlış kararına karşı kendi egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını korumak üzere kesin ve güçlü karşılık önlemleri alacak.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor