Giray Fidan: Çin, 70 yıllık gelişmesiyle dünyaya örnek

2019-10-09 20:45:54 CRI

Giray Fidan: Çin, 70 yıllık gelişmesiyle dünyaya örnek

Türk Sinolog Profesör Giray Fidan, Çin'in 70 yılda hızla gelişerek kendi halkına mutluluk getirmekle sınırlı kalmayıp, dünyaya da bu konuda örnek teşkil ettiğini belirtti.

2002 yılında Beijing Dil ve Kültür Üniversitesi'nde Çince öğrenmeye başlayan ve şu anda Yozgat Bozok Üniversitesi'nde Profesör olan Fidan, Çin'in 70 yıllık gelişme süreci hakkında değerlendirmede bulundu.

Çin'in 5G teknolojisi ile dünyada lider konumunda bulunduğunu hatırlatan Fidan, ancak 2002 yılındaki durumun bundan farklı olduğunu söyledi ve şunları dile getirdi:

“2002 yılından bu yana geçen 17 yılda, Çin'de büyük değişiklikler meydana geldi. O zamanlar Beijing'de internet neredeyse yok gibiydi. Üniversitemdeki internet kafede internet erişimi kısıtlıydı. İnternete bağlanmak için saatine bir-iki yuan vermek gerekiyordu. Bu benim için bir lükstü.” diye konuştu.

Çin'in hâlihazırda da günden güne değiştiğini belirten Fidan, sözlerine şöyle devam etti:

“Şimdi bütün Çinlilerin cep telefonlarında Didi, WeChat ve Dianping gibi uygulamalar var. Bu yazılımlar olmazsa günlük yaşamda zorluklarla karşı karşıya kalınabilir. Mesela Didi ile kolayca taksi çağırabiliyorsunuz, Didi yoksa uzun bir süre beklemek zorunda kalıyorsunuz.”

Fidan, uluslararası arenada hızlı demiryolu gibi ileri teknolojili altyapı tesislerinin inşasıyla tanınan Çin'in, şu anda dünyada kendi kültürünü yaygınlaştırmaya çalıştığını ifade etti.

Çin'in edebiyat dünyasına da değinen Fidan, bir grup Çinli yazarın eserlerinin uluslararası okuyucuların beğenisini kazandığını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor