Yorum: Çin, küresel rekabet gücünü koruyor

2019-10-09 20:27:12

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından bugün İsviçre'de yayımlanan Küresel Rekabet Raporu, 2019 yılında dünyanın ekonomik ve teknolojik olarak en rekabetçi ekonomilerini ortaya koydu.

Rapora göre Çin, 1,3 puanlık artış kaydederek 28'inci sıradaki yerini korurken, bu sonuç, Çin'in küresel rekabet gücünü korumayı sürdürdüğünü de gösterdi.

Dev piyasası ve istikrarlı makro ekonomik göstergeleri, Çin'in küresel rekabet gücünü koruyan temel taşları niteliğinde. Çin, raporda ayrıca 2019 yılında piyasa boyutu bakımından 100 puanla ilk sırada yer alırken, makro ekonomik istikrar endeksinde ise 98,8 puan kazandı.

Çin, 1,4 milyarlık nüfusa ve 400 milyonun üzerinde orta gelirli nüfusa sahip. Bu da ülkede iç talebin artmasında ve dış yatırımların çekilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Diğer yandan, Çin ekonomisi küresel ekonominin istikrar sağlayıcı unsuru olmayı sürdürüyor. Çin, 2006 yılından itibaren küresel ekonomik büyümeye en çok katkı sağlayan ülke olarak dünyanın motoru işlevi gördü.

Çin'de kararlılıkla sürdürülen dışa açılma politikası ve istikrarlı makro ekonomi politikaları da küresel ekonomide görülen belirsizliklerin azalmasına katkı sağlıyor.

Bugün yayımlanan 2019 Küresel Rekabet Raporu'nda bir kez daha açıklık ve işbirliğinin önemi vurgulandı.

Rapora göre, piyasadaki belirsizliklerin ve ticarette açıklık karşıtı eğilimlerin ABD'li iş çevrelerinde yarattığı endişeler, bu ülkenin küresel rekabet gücünü olumsuz etkiledi.

ABD, küresel rekabet sıralamasında birinciliği kaybederek, 83,7 puanla ikinci sırada yer aldı.

Ticarette korumacılık ve tek taraflılık akımlarının tüm dünyayı etkilediği bu günlerde Çin, dışa açılmayı sürdürerek ortak kazanca dayalı işbirliği yürütmek suretiyle hem kendi rekabet gücünü artırmak hem de küresel ekonomiye güç katmak için çalışmaya devam edecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor