Li Keqiang, yabancı başbakan yardımcılarıyla görüştü

2019-10-09 19:46:27 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin Uluslararası Bahçecilik Fuarı'nın kapanış törenine katılmak üzere Beijing'e gelen Kırgızistan, Azerbaycan ve Kamboçya başbakan yardımcıları ile bugün ikili görüşmelerde bulundu.

Li Keqiang ile Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov arasında yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerletilmesi üzerinde mutabık kalındı.

Başbakan Li Keqiang, görüşmede Çin'in Kırgızistan ile ikili ticaretin ölçeğini genişletmenin yanı sıra, yatırımlar başta olmak üzere farklı alanlardaki yapıcı işbirliğini sürdürmeye ve ikili ilişkileri geliştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Kırgızistan ile Çin arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisine büyük önem atfettiklerinin altını çizen Boronov da üst düzey temasları yoğunlaştırarak, ticaret ve yatırım alanlarındaki işbirliğini genişletmek istediklerini belirtti. Boronov, Çinli yatırımcılara her tür kolaylıkları sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Hacıbala Abutalıbov ile yaptığı görüşmede, Azerbaycan'ın kendi ulusal koşullarına uyan bir kalkınma yolu izlemesine saygı duyduklarını, iki tarafın ortak kalkınma gerçekleştirmesini arzuladıklarını dile getirdi.

Azerbaycan'ın Çin ile ilişkilere büyük önem verdiğinin ve Tek Çin politikasına bağlı olduğunun altını çizen Abutalıbov da Kuşak ve Yol'un inşasına katılarak karşılıklı yarar elde etmek için çaba göstermeye devam edeceklerini söyledi.

Li Keqiang, Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hor Nam Hong ile yaptığı görüşmede, Çin'in ikili serbest ticaret anlaşması ve bölgesel kapsamlı ekonomik ortaklık ilişkisi anlaşmasına dair müzakere süreçlerini hızlandırmayı istediğini ifade etti.

Başbakan Li, Kamboçya ile Güney Çin Denizi Eylem Kuralları konusundaki istişareleri ilerleterek, bölgesel istikrar ve refahı birlikte koruyacaklarını kaydetti.

Hor Nam Hong ise Çin'le kapsamlı stratejik ortak ilişkilerini derinleştirmeyi dilediklerine işaret ederek, Kuşak ve Yol'un inşasına aktif şekilde katılacaklarını ve Çin ile en kısa sürede bir serbest ticaret anlaşması imzalamayı dilediklerini söyledi.

Yabancı liderler, ikili görüşmelerde ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıldönümü nedeniyle kutlama dileklerini de sundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor