Çin'den ABD'ye tepki

2019-10-09 18:58:44

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Çinli kuruluş ve şahıslara yönelik her tür kısıtlamasına kararlılıkla karşı çıktıklarını açıkladı.

Bakanlık sözcüsü Geng Shuang, bugün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Çinli yetkililere ve ailelerine vize konusunda sınırlamalar getirme kararını değerlendirdi.

Sözcü, “ABD'nin Xinjiang konusunda neyi bahane ederek olursa olsun Çinli kuruluş ve şahıslara kısıtlamalar getirmesine kararlılıkla karşıyız.” dedi.

Çin'in ABD Ticaret Bakanlığı tarafından 28 Çinli kurum ve şirketin kara listeye alınmasıyla ilgili Washington nezdinde ciddi girişimde bulunduğunu kaydeden sözcü, “Burada, bir kez daha Xinjiang ile ilgili işlerin Çin'in iç işi olduğunu vurgulamak istiyorum. Hiçbir ülkenin buna karışma hakkı yoktur. Ayrıca Xinjiang'da ABD'nin iddia ettiği gibi bir sözde insan hakları sorunu da bulunmamaktadır.” diye konuştu.

ABD'nin farklı bahanelerle Xinjiang konusunda Çinli şirket, kuruluş ve bireylere kısıtlamalar getirmesinin, uluslararası ilişkilerin temel kurallarının ciddi bir ihlali olduğu gibi, Çin'in iç işlerine ciddi bir müdahale anlamı taşıdığının altını çizen sözcü, Çin'in bu adımlara kararlılıkla karşı çıktığını belirtti.

Xinjiang'daki terörle mücadele ve aşırıcılıktan arındırma tedbirlerinin, aşırıcılığın ve terörizmin kökünü kazımayı hedeflediğini kaydeden Çinli sözcü, bu adımların Çin kanunlarıyla ve uluslararası uygulamalarla uyum hâlinde olduğunun altını çizdi.

Xinjiang'da yaşayan farklı etnik gruplardan 25 milyon vatandaşın geniş desteğini kazanan tedbirlerin, uluslararası terörle mücadele çalışmalarına da önemli katkılar sağladığını belirten Geng Shuang, "ABD'nin Çin'e yönelttiği suçlamalar, Washington'un Xinjiang'daki terörle mücadele çalışmalarına müdahale etme ve Çin'in istikrarlı gelişmesini engelleme yönündeki kötü niyetini göstermekten başka bir sonuç vermeyecektir. Bu oyunlar, Çin hükümetinin ve halkının Çin'in ulusal egemenliğini ve toplumsal istikrarını koruma konusundaki iradesini sarsmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Geng Shuang, ABD'nin yaptığı hatadan derhal dönerek söz konusu kararları iptal etmesi ve Çin'in iç işlerine karışmayı durdurması çağrısında da bulundu.

ABD Ticaret Bakanlığı, önceki gün bir duyuru yayımlayarak, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Kamu Güvenliği Departmanı, departmana bağlı 18 alt kuruluş ve Xinjiang Üretim ve Yapılandırma Birliği Kamu Güvenliği Departmanı'nın yanı sıra, Hikvision'un da aralarında bulunduğu 8 Çinli şirketin kara listeye alındığını açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan daha sonra yapılan açıklamada da Xinjiang'daki Müslüman azınlıklara yönelik sözde “gözaltı” ve “kötü muamelelerden” sorumlu oldukları iddiasıyla Çin Komünist Partisi ve Çin hükümeti yetkilileri ile ailelerine vize sınırlaması uygulanacağı belirtilmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor