İmran Han: Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru kararlılıkla sürecek

2019-10-09 16:04:02 CRI

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Pakistan Başbakanı İmran Han'la görüştü. Xi, görüşmede Çin ve Pakistan'ın her koşulda stratejik işbirliği ortakları olduğuna işaret ederek iki ülke arasındaki sağlam dostluk ve işbirliğinin derinleştirileceğini vurguladı.

Xi, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasının kaliteli şekilde yürütülerek Kuşak ve Yol girişimi kapsamındaki örnek projelerden biri haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Pakistan'ın teröre darbe indirmede gösterdiği çabaları desteklediğini dile getiren Xi, iki tarafın Birleşmiş Milletler ve Shanghai İşbirliği Örgütü gibi çok taraflı mekanizmalar kapsamında iletişim ve işbirliğini pekiştirerek bölgesel barış ve istikrarı koruması gerektiğini kaydetti.

İmran Han da Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasının kararlılıkla ilerleteceğini belirtti. Han ayrıca Keşmir konusunda Çin'in takındığı adilane tavrı takdirle değerlendirdiklerini ifade etti.

Öte yandan, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün Beijing'de Solomon Adaları Başbakanı Manasseh Sogavare'yle de bir araya geldi. Solomon Adaları, kısa süre önce Tek Çin ilkesi temelinde Çin'le diplomatik ilişki kurmuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor