“ABD'nin yeni açıkladığı mutabakat tamamen yanlış ve geçersiz ”

2019-09-25 21:21:01 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD'nin kamuoyuyla yeni paylaştığı Taiwan'a silah satışıyla ilgili eski bir mutabakatın tamamen yanlış ve geçersiz olduğunu açıkladı.

ABD yönetimi kısa süre önce, Taiwan'a silah satışıyla ilgili bir mutabakatı kamuoyuyla paylaştı. Söz konusu mutabakat, Çin ve ABD arasında, 17 Ağustos 1982'de Taiwan bölgesine silah satışı sorunuyla ilgili ortak bildiri yayımlandıktan sonra, eski Başkan Ronald Reagan tarafından dönemin Dışişleri Bakanı George P. Shultz ile Savunma Bakanı Caspar Willard Weinberger'e gönderilmiş. Mutabakata göre, ABD tarafından Taiwan'a verilecek silahların fonksiyonları ve miktarı, tamamen Çin'in anakesiminin Taiwan'da yaratacağı sözde “tehdide” dayanıyor. Mutabakatta ayrıca, Taiwan'ın sahip olduğu silah miktarı ve fonksiyonlarının, Taiwan'ın Çin'in anakesimine karşı savunma kabiliyetini koruması gerektiği kaydediliyor.

Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında söz konusu mutabakata ilişkin değerlendirmede bulundu. Geng, Çin ile ABD arasında 1972, 1979 ve 1982 yıllarında yayımlanan üç ortak bildirinin ikili ilişkilerin gelişimine yön verdiğini belirtti. Özellikle 17 Ağustos 1982'de yayımlanan ortak bildiride, Çin ile ABD arasında Taiwan bölgesine silah satışı sorunuyla ilgili kuralların belirlendiğini hatırlatan Geng, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ABD söz konusu ortak bildiride, Taiwan'a uzun vadeli bir silah satışı politikası arayışında olmaması, Taiwan'a satılan silahların miktarının ve fonksiyonunun Çin ile ABD arasında diplomatik ilişki kurulduğu ilk dönemlerden bildirinin yayınlandığı tarihe kadar geçen süreden daha düşük olması, Taiwan'a silah satışının kademeli olarak azaltılması ve bir dönemden sonra nihai çözümün sağlanması taahhüdü verdi. Gerçekler, ABD'nin Taiwan'a silah satışının iki ülke arasındaki üç ortak bildiri ile ABD'nin verdiği taahhüde aykırı olduğunu ve ikili ilişkilere ciddi boyutta zarar verdiğini ortaya koyuyor. ABD'nin Tek Çin ilkesi ile üç ortak bildiriyi izleyerek, Çin'in iç işlerine müdahaleyi ve Taiwan'a silah satışını durdurması, Taiwan sorununu uygun şekilde çözmesi gerekiyor.”
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor