Yorum: Daxing Havalimanı dünyanın bağlanırlığını hızlandırıyor

2019-09-25 20:01:42 CRI

Liao Xinwen-CRI Haber Merkezi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün, Beijing'deki Daxing Uluslararası Havalimanı'nın resmen hizmete girdiğini duyurdu. Beijing kentinin yeni sembolü, Çin'in yeni yüzü ve küresel anlamda önemli bir ulaşım merkezi olan Daxing Uluslararası Havalimanı, Çin'in kalkınmasına hizmet veren, Kuşak ve Yol bağlanırlığını hızlandıran yeni bir lokomotif güç haline gelecek.

İnşası 4 yıl süren Beijing Daxing Uluslararası Havalimanı, inovasyon, çevre ve açıklık gibi Çin'in kalkınmasına ilişkin yeni anlayışları barındırmanın yanı sıra, insan merkezli tasarım düşüncesini de yansıtıyor. Havalimanı, İngiliz The Guardian gazetesi tarafından “dünyanın yeni 7 mucizesinden biri” olarak değerlendirilirken, ABD'li yayın kuruluşu CNN tarafından da, bu yıl dünyada en heyecan veren yapı olarak nitelendirildi.

İnovasyon ruhu, artık Çin'in en belirgin özelliklerinden biri. Bu kavram aynı zamanda, Daxing Uluslararası Havalimanı inşasının da ruhunu oluşturuyor. 100'ü aşkın teknolojik inovasyon, 40'tan fazla uluslararası ve yerel birincilik ve yüzde 98 oranında yerelleştirme oranıyla havalimanı, Çin'in inovasyonu için canlı bir uygulama haline geldi. Terminal binasını örnek olarak aldığımızda, havalimanının dünyada “iki katta da gidiş ve geliş hizmeti”nin verildiği ilk terminal olma özelliğini taşıdığını görebiliriz. Ayrıca hızlı tren hattının havalimanının altından geçirilmesiyle de başka bir ilke imza atmış oldu.

Beijing Daxing Uluslararası Havalimanı ayrıca “ülkenin yeni ve yeşil kapısı” olarak da adlandırılıyor. Daxing Uluslararası Havalimanı'nın enerji tüketimi, dünyadaki aynı büyüklüğe sahip diğer havalimanlarındaki terminallere göre yüzde 20 daha az ve bu nedenle karbondioksit salınımı her yıl 22 bin ton daha az olacak. Bu da 1 milyon 190 bin adet ağaca ve 8 bin 850 ton kömür tasarrufuna denk geliyor.

Havalimanının en çok dikkat çeken diğer bir noktası ise kolaylık. Gerek hızlı tren hattının terminal binasına girmesi, gerek gümrük ve güvenlik kontrollerinin birleştirilmesi, gerekse yüz tanıma teknolojisiyle check-in hizmeti verilmesi, havalimanında bulunan birçok kolaylıktan sadece birkaçı. Çin'in süper projelerindeki parlak noktalar kendisini yalnızca mühendislik başarılarında değil, insan merkezli düşüncede de gösteriyor.

Daxing Uluslararası Havalimanı'nın hizmete girmesiyle birlikte Beijing de iki uluslararası havalimanına sahip bir kent haline geldi. İki havalimanının yıllık yolcu kapasitesinin 250 milyon olacağı düşünülüyor.

Daxing Uluslararası Havalimanı, Çin'in ve hatta dünyanın kapsamlı bir ulaşım merkezi olarak, adım adım Kuşak ve Yol'un hava koridorundaki önemli bir noktaya dönüşecek. Gün geçtikçe daha çok uluslararası uçuş hattının açılmasıyla, Daxing Uluslararası Havalimanı'nın Kuzey Doğu Asya, Orta Asya ve Avrupa'ya yönelik havacılık kapasitesi daha da güçlenecek. Kuşak ve Yol güzergahındaki ülke ve bölgeler arasındaki temaslar da yoğunlaşacak.

Ulaşım, bir kentin gelişimindeki ana itici güçlerden biri. Hizmete giren Beijing Daxing Uluslararası Havalimanı, kuşkusuz, dünyanın bağlanırlığının hızlandırılmasına yeni katkılar sunacak.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor