“ABD, BM Genel Kurul toplantılarında başkalarının iç işlerine müdahaleyi durdurmalı”

2019-09-25 19:51:05 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD Başkanı Donald Trump'ın dün BM 74. Genel Kurulu oturumunda Çin'le ilgili yaptığı açıklamalara ilişkin olarak, “ABD, BM Genel Kurul toplantılarında başkalarının iç işlerine müdahaleyi durdurmalı.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump dün BM 74. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Çin'i Dünya Ticaret Örgütü'ne verdiği taahhütleri yerine getirmemekle suçladı ve Çin'in Hong Kong sorununu uygun şekilde çözmesini istediklerini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Beijing'deki günlük olağan basın toplantısında, BM Genel Kurulu'nda sözlü saldırılarda bulunmanın ve başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmenin uygun görülmediğini kaydetti.

Geng, “BM Genel Kurulu'nda ABD'nin yapması gereken şeyler, diğer ülkelerin mevcut uluslararası durum hakkındaki görüşlerini dinlemek ve çok taraflılığı koruma, serbest dışa açılmayı ilerletme ve adalet ile eşitliği savunma gibi taleplerini dikkate almak. Gelişen ülkelerin kendi kalkınmasını hızlandırma, zorbalığa karşı çıkma ve barış ile istikrarı koruma seslerine de kulak vermek. BM Genel Kurulu'nda Çin'i temsil eden heyet Trump'ın asılsız suçlamaları hakkında ayrıntılı bir açıklama yayınladı. Herkesin bu açıklamayı tekrar okumasını rica ediyoruz." şeklinde konuştu.

Çin'in ABD ilişkisine dair tutumunun daimi ve net olduğunu hatırlatan Geng, Çin ile ABD'nin aynı yönde hareket etmesinin iki tarafa da yararlı olacağını ve bunun aksinin iki tarafa zarar vereceğini vurguladı.

Geng, ABD'nin Çin'in kalkınmasını açıklık, kapsayıcılık ve karşılıklı kazanç tutumuyla değerlendirmesini arzuladıklarına işaret ederek, ABD'nin iki taraf arasındaki anlaşmazlıkları karşılıklı saygı temelinde çözmesini ve işbirliğini karşılıklı yarar temelinde genişletmesini istediklerini ifade etti.

Geng son olarak, “Temelinde koordinasyon, işbirliği ve istikrar bulunan Çin-ABD ilişkileri, iki ülke halklarının temel çıkarları ile uluslararası toplumun ortak beklentilerine uyuyor.” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor