Liderlerden evrensel sağlık kapsayıcılığı çağrısı

2019-09-25 11:37:55

Dünya liderleri evrensel sağlık kapsayıcılığının hayata geçirilmesi çağrısında bulunarak, her bireyin en yüksek fiziksel ve ruhsal sağlık standartlarından yararlanması gerektiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu kapsamında dün düzenlenen üst düzey toplantıda, evrensel sağlık kapsayıcılığı konulu bir siyasi deklarasyon onaylandı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Deklarasyon, küresel sağlık alanında ulaşılan en kapsamlı anlaşma ve 2030 Evrensel Sağlık Kapsayıcılığı (UHC) için önemli bir vizyondur” dedi.

Guterres, deklarasyonu, gelecek on yılda HIV/AIDS, tüberküloz ve sıtma gibi bulaşıcı hastalıkların önlenmesi konusunda ilerleme kaydedilmesine imkân verecek önemli bir başarı olarak niteledi.

Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu Başkan Yardımcısı Wang Hesheng ise, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olarak Çin'in BM'nin evrensel sağlıkla ilgili çalışmalarını kararlılıkla desteklediğini söyledi.

Wang, Çin'in her zaman insanoğlu için ortak bir kader topluluğu kurmaya çalıştığını ve evrensel sağlık kapsayıcılığı çabalarına katkılarda bulunduğunu kaydetti.

Çin'in bu kapsamdaki çabalarının bir parçası olan “Sağlıklı İpek Yolu” projesinin ilerletildiğini hatırlatan Wang, sağlık ve tedavi alanındaki sınamaların üstesinden gelmek için diğer ülkelerle ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği kuracaklarına işaret etti.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor