Dünya liderlerinden ortak sınamalara çok taraflı yaklaşım çağrısı

2019-09-25 10:46:51

Dün New York'ta başlayan Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu Görüşmeleri'nde bir araya gelen 193 ülkenin devlet ve hükümet başkanları, ortak tehditleri ve sınamaları yenmek için çok taraflılık ve uluslararası işbirliğine güçlü destek çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, görüşmelerin açılışında, BM Tüzüğü'nde belirtilen “halk ruhu'na vurgu yaparak, tüm çalışmaların merkezinde halkın bulunması gerektiğinin altını çizdi.

BM Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bande, BM 74. Genel Kurulu görüşmelerinin dünkü açılış törenine başkanlık etti.

Tijjani Muhammad-Bande, uluslararası toplumu, dünyanın karşı karşıya bulunduğu birçok sınamanın üstesinden gelmek için işbirliği yapıp sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma çabalarını güçlendirmeye çağırdı.

Yükselmekte olan tehditlere uygun karşılığı vermek için “güçleri birleştirme”nin en adil ve basit yol olacağına dikkat çeken Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarovic, “21. yüzyılın iklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınma, göç, terörizm, kitle imha silahları gibi büyük küresel sınamalarla başa çıkmak bizim elimizde.” dedi.

Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ise BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Paris İklim Değişikliği Anlaşması'nın çok taraflı işbirliği ile yerine getirilmesi gereken büyük görevler olduğunu dile getirerek, uluslararası işbirliği çağrısında bulundu.

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, “Dünya, halklar ve devletler arasındaki muazzam ve çeşitli sınır ötesi mücadelelerle yüzleşiyor. Bu durum, bilhassa uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden riskler, sürdürülebilir kalkınma, çevreyle ilgili konular, iltica ve göç hususlarında çok taraflı eyleme geçmeyi gerektiriyor.” diye konuştu.

74. Genel Kurulu Görüşmeleri, “Yoksulluğu Giderme, Kaliteli Eğitim, İklim Değişikliğiyle Mücadele ve Kapsayıcılık” teması altında düzenleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor